Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2020, 17:09

V Turecku pristálo prvé izraelské lietadlo od krízy v roku 2010

Do lietadla typu Boeingu 787 Dreamliner v Istanbule naložia približne 24 ton materiálu.

Lietadlo spoločnosti El-Al Airlines
Zdroj: Reuters

Lietadlo izraelskej štátnej leteckej spoločnosti El-AL pristálo v nedeľu v Istanbule, aby naložilo materiálnu humanitárnu pomoc pre USA, informovala agentúra DPA. Išlo o prvý priamy let z Izraela do Turecka od krízy v roku 2010.

Do lietadla typu Boeingu 787 Dreamliner v Istanbule naložia približne 24 ton materiálu, ktorý bude prepravený do USA s cieľom pomôcť tejto krajine v boji s nákazou koronavírusu SARS-CoV-2.

Spoločnosť El-Al dostala povolenie uskutočniť tento týždeň dva humanitárne lety, uvádza na svojej webovej stránke denník The Jerusalem Post.

Spoločnosť údajne turecké úrady požiadala o povolenie obnoviť pravidelné lety do Turecka.
El-Al počas krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu niektoré svoje lietadlá prispôsobila tak, aby mohli prepravovať náklad.

Izraelské sily v máji 2010 zasiahli proti tureckým aktivistom, ktorí sa pokúsili prelomiť námornú blokádu pásma Gazy. O život prišlo desať aktivistov na lodi Mavi Marmara, ktorá podľa izraelských zdrojov smerovala do pásma Gazy s nákladom humanitárnej pomoci. Diplomatické vzťahy medzi Izraelom a Tureckom sa po tejto udalosti zhoršili.

Izrael v roku 2016 vyplatil Turecku dohodnutých 20 miliónov dolárov (17,9 mil. eur) ako odškodné. Napätie medzi krajinami však stále pretrváva, pripomína DPA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.