Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v stredu oznámil Kongresu, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa už nepokladá Hongkong za dostatočne autonómny voči pevninskej Číne. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Oznámenie predstavuje štádium, keď USA odoberú bývalej britskej kolónii zvláštny štatút, ktorý mala predovšetkým v oblasti vzájomného obchodu a financií od roku 1997, keď Británia vrátila Hongkong pod čínsku vládu.
Pompeovo oznámenie neobsahovalo zmienky, aké konkrétne privilégiá budú Hongkongu zrušené, ale prišlo v období, keď sa objavujú výzvy, aby USA a ďalšie štáty reagovali na plán Pekingu zaviesť v Hongkongu čínsky zákon o národnej bezpečnosti.
Jedna krajina, dva systémy
Peking plánuje už vo štvrtok uzákoniť spomínanú právnu normu, zakazujúcu aktivity smerujúce k odtrhnutiu tejto poloautonómnej oblasti od Číny, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus.
Podľa kritikov tento zákon nerešpektuje princíp "jedna krajina, dva systémy", na základe ktorého mal Hongkong po roku 1997 prisľúbené väčšie slobody, než platia v pevninskej Číne.
"Katastrofálny krok Pekingu je len najnovším zo série krokov, ktoré zásadne podkopávajú autonómiu a slobody Hongkongu a aj sľuby samotnej Číny dané hongkonskému ľudu na základe spoločnej čínsko-britskej deklarácie, medzinárodnej zmluvy zaregistrovanej v OSN," uviedol Pompeo.
"Žiadny rozumný človek dnes nemôže tvrdiť, že Hongkong si stále zachováva vysoký stupeň autonómie voči Číne, vzhľadom na fakty z praxe," dodal minister.
Hongkongom už vlani otriasali sedem mesiacov trvajúce rozsiahle prodemokratické a niekedy násilné protesty proti úsiliu Pekingu posilniť svoje mocenské postavenie v tomto poloautonómnom meste.
Koronavírus a COVID - 19
- Mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Aktuálne informácie o koronavíruse
- Interaktívna mapa koronavírusu vo svete
- Všetko dôležité o ochorení COVID 19