Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2020, 21:47

Hongkong už nie je autonómny voči Číne, vyhlásil Pompeo

Peking plánuje vo štvrtok uzákoniť právnu normu zakazujúcu aktivity smerujúce k odtrhnutiu poloautonómnej oblasti od Číny.

Hongkong už nie je autonómny voči Číne, vyhlásil Pompeo
Zdroj: Reuters

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v stredu oznámil Kongresu, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa už nepokladá Hongkong za dostatočne autonómny voči pevninskej Číne. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Oznámenie predstavuje štádium, keď USA odoberú bývalej britskej kolónii zvláštny štatút, ktorý mala predovšetkým v oblasti vzájomného obchodu a financií od roku 1997, keď Británia vrátila Hongkong pod čínsku vládu.

​Pompeovo oznámenie neobsahovalo zmienky, aké konkrétne privilégiá budú Hongkongu zrušené, ale prišlo v období, keď sa objavujú výzvy, aby USA a ďalšie štáty reagovali na plán Pekingu zaviesť v Hongkongu čínsky zákon o národnej bezpečnosti.

Jedna krajina, dva systémy

Peking plánuje už vo štvrtok uzákoniť spomínanú právnu normu, zakazujúcu aktivity smerujúce k odtrhnutiu tejto poloautonómnej oblasti od Číny, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus.

Podľa kritikov tento zákon nerešpektuje princíp "jedna krajina, dva systémy", na základe ktorého mal Hongkong po roku 1997 prisľúbené väčšie slobody, než platia v pevninskej Číne.

"Katastrofálny krok Pekingu je len najnovším zo série krokov, ktoré zásadne podkopávajú autonómiu a slobody Hongkongu a aj sľuby samotnej Číny dané hongkonskému ľudu na základe spoločnej čínsko-britskej deklarácie, medzinárodnej zmluvy zaregistrovanej v OSN," uviedol Pompeo.

"Žiadny rozumný človek dnes nemôže tvrdiť, že Hongkong si stále zachováva vysoký stupeň autonómie voči Číne, vzhľadom na fakty z praxe," dodal minister.

Hongkongom už vlani otriasali sedem mesiacov trvajúce rozsiahle prodemokratické a niekedy násilné protesty proti úsiliu Pekingu posilniť svoje mocenské postavenie v tomto poloautonómnom meste.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.