Demonštrácie v USATASR/AP
StoryEditor

"Stop policajnej brutalite." Vo svete demonštrovali proti smrti Georga Floyda desaťtisícové davy

07.06.2020, 07:45
Autor:
TASRTASR
Dav mal skandovať Floydovo meno a niektorí účastníci protestu držali transparenty s nápismi "Stop policajnej brutalite" alebo "Nemôžem dýchať".

Desiatky tisíc ľudí po celom svete sa v sobotu zišli na uliciach a námestiach, aby vyjadrili svoj hnev nad smrťou Afroameričana Georga Floyda, píše agentúra AP.

V nemeckej metrople Berlín sa podľa miestnej polície zúčastnilo na proteste, ktorý sa konal na námestí Alexanderplatz, približne 15-tisíc ľudí.

Dav mal skandovať Floydovo meno a niektorí účastníci protestu držali transparenty s nápismi "Stop policajnej brutalite" alebo "Nemôžem dýchať".

Podobné protesty v Nemecku sa konali aj v Mníchove, Frankfurte či Kolíne nad Rýnom.

V Paríži sa napriek tomu, že polícia zakázala plánované demonštrácie z dôvodu hrozby narušenia verejného poriadku i ohrozenia zdravia na veľkých zhromaždeniach počas koronavírusovej pandémie, zišlo pred budovou americkej ambasády niekoľko tisíc Francúzov. Tých od ambasády oddeľovali bariéry aj poriadková polícia.

V centre Londýna sa zhromaždil dav o veľkosti desiatok tisíc ľudí. Pripomenuli si pamiatku Floyda, ako aj ľudí, ktorí v Británii zomreli pri zásahoch polície alebo v dôsledku ľahostajnosti.

Niektorí protestujúci, ktorých neodradil ani hustnúci dážď, sa následne presunuli pred americkú ambasádu v metropole. Mnohí z nich si pokľakli na koleno a vztýčili zaťatú päsť, pričom vykrikovali heslá ako "Ticho je násilie" a "Farba (pleti) nie je zločin".

Obdobnému protestu v Manchestri sa zúčastnilo približne 15-tisíc ľudí, zatiaľ čo vo waleskej metropole Cardiff ich prišlo zhruba 2000.

V Austrálii sa protesty niesli aj v duchu aborigénov, ktorí zomreli vo väzení. V Austrálii má domorodá mládež často problémy so zákonom.

Podľa vládnej správy z minulého mesiaca majú mladí aborigéni 22-násobne vyššiu pravdepodobnosť, že budú zadržaní alebo skončia v nápravnom systéme, než iné skupiny mladistvých v krajine.
Demonštrácie sa konali aj v Talianksu, Južnej Kórei, Japonsku, Senegale či Izraeli.

George Floyd zomrel 25. mája v americkom meste Minneapolise pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu niekoľko minút kľačal na krku.

Zatknutý sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť vyvolala v mestách po celých USA protesty, ktoré prerástli do násilností.

01 - Modified: 2023-01-21 19:45:08 - Feat.: - Title: Pre nepokoje v Peru opäť uzatvorili komplex Machu Picchu 02 - Modified: 2023-01-11 16:42:18 - Feat.: - Title: V Brazílii sa čakajú ďalšie demonštrácie, úrady ohlásili prísny postup 03 - Modified: 2023-01-09 15:41:17 - Feat.: - Title: Demonštranti v Brazílii sa organizovali na internete, Meta sprísnila kontrolu 04 - Modified: 2023-01-04 20:05:36 - Feat.: - Title: V Peru opäť začali protesty kvôli zosadeniu bývalého prezidenta Castilla, demonštrácie majú 22 obetí 05 - Modified: 2022-12-15 22:51:30 - Feat.: - Title: Demonštrácie v Peru pokračujú aj po vyhlásení výnimočného stavu, mŕtvych je deväť
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. február 2023 15:28