Signály o ruskej vôli k ďalším rokovaniam so Západom sú dôvodom k opatrnému optimizmu, Moskva však zatiaľ nijako neznížila počet svojich vojakov na hranici s Ukrajinou a má všetko pripravené na okamžitý útok.
Novinárom to dnes povedal generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg, ktorý v stredu prerokuje ďalší postup NATO s ministrami obrany členských krajín. Hovoriť s nimi bude okrem iného o plánovanom navyšovaní počtu jednotiek vo východnom krídle aliancie.
Rusi sú za
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v pondelok na porade s prezidentom Vladimirom Putinom navrhol pokračovať v rokovaniach so Západom, čo prezident podľa agentúry Interfax podporil.
Minister obrany Sergej Šojgu zase vyhlásil, že časť vojenských cvičení už skončila a ďalšie čoskoro skončí.
"Z Moskvy prichádzajú náznaky, že diplomacia by mala pokračovať. To dáva dôvod na opatrný optimizmus. Ale zatiaľ sme nevideli žiadne náznaky zníženia napätia priamo v teréne," vyhlásil Stoltenberg, podľa ktorého NATO nemá informácie o stiahnutí akýchkoľvek jednotiek.
Rusko má podľa aliancie 100-tisíc vojakov pri svojich hraniciach s Ukrajinou, ďalších 30-tisíc ich vyslalo do Bieloruska. Podľa Západu sú pripravení na útok na susednú krajinu. Moskva tvrdí, že ide o cvičenie s cieľom pripraviť sa na možné ohrozenie Ruska.
NATO neustúpi
Stoltenberg zopakoval, že NATO neustúpi ruským požiadavkám, ktoré porušujú základné princípy Aliancie.
Nezavrie teda dvere pre možný budúci vstup Ukrajiny a nebude obmedzovať svoje pôsobenie v postkomunistických členských krajinách.
Rusko podľa neho môže čakať pravý opak, pokiaľ nezníži napätie. Stoltenberg uvítal napríklad francúzsku ponuku viesť novú bojovú jednotku v Rumunsku, ďalšie západné krajiny vrátane USA vysielajú svojich vojakov do Poľska či pobaltských krajín.