Misia americkej sondy Phoenix na Marse definitívne skončila. Už viac ako týždeň prístroj nekomunikuje a výskumníci sa domnievajú, že je "mŕtvy". Posledný raz sa ozvala 2. novembra, no odvtedy je ticho. "Zastavujeme všetky operácie a ohlasujeme koniec misie," povedal projektový manažér misie Barry Goldstein z Amerického národného ústavu pre letectvo a vesmír. Zároveň však dodal, že vedci budú sondu aj naďalej sledovať. Chcú sa presvedčiť, či predsa len "neožije". "Stále sledujeme rádio, no nikto z tímu už príliš neverí tomu, že by sa Phoenix ešte ozval," dodáva Goldstein.
Vesmírne záhradky?
Jedna z najúspešnejších vesmírnych sond pristála na planéte Mars v máji tohto roku. Vydržala o dva mesiace dlhšie, ako pôvodne vedci plánovali a okrem historického objavu vody na planéte zistila aj to, že marťanská pôda je zásaditá a nachádzajú sa na v nej jedovaté perchlórové soli. Podľa astronóma Juraja Tótha to však neznamená nič dramatické. "Len to, že ľudia si na Marse tak skoro nebudú môcť vytvoriť zeleninové záhradky," povedal pre HN.
Teraz sa z vesmírnej sondy stane vesmírny odpad. Tieto stroje sa totiž nezvyknú z vesmíru sťahovať nazad na Zem.
Priamy dôkaz
Sonda pristála na severnej časti planéty Mars uprostred leta a nikdy nezapadajúce slnko dodávalo jej solárnym panelom dostatok energie. Prichádzajúca marťanská jeseň však priniesla problémy -- územím sa prehnala piesočná búrka, ktorá zakryla slnko. Solárne panely boli odrezané od zdroja energie a to bola pravdepodobne príčina konca. K zhoršeniu podmienok prispelo aj zníženie teploty. Vedci z Amerického národného ústavu pre letectvo a vesmír však ani neočakávali, že by sonda na Marse vydržala počas zimy.
Phoenix je však v podstate len začiatok. "Americký národný ústav má v pláne vyslať celú flotilu ďalších sond, ktoré budú vo výskumoch pokračovať," hovorí Tóth. Táto sonda však podľa neho zohrala historickú úlohu, keď ako prvá priniesla prvý priamy dôkaz o existencii vody.