Reuters
StoryEditor

V Poľsku sa konajú prezidentské voľby, účasť je vysoká

28.06.2020, 16:26
Autor:
TASRTASR
Prezidentské voľby v Poľsku boli pôvodne naplánované na 10. mája. Hlasovanie však bolo odložené kvôli politických šarvátkam.

Účasť na prezidentských voľbách, ktoré sa v nedeľu konajú v Poľsku, je vysoká - do poludnia odvolilo vyše 24 percent voličov, čo je takmer o 10 percentuálnych bodov viac ako zodpovedajúca hodnota z volieb v roku 2015.

Ak by tento trend pokračoval počas celého dňa, Poľsko by mohlo zaznamenať najvyššiu volebnú účasť od návratu krajiny k demokracii, uviedli v nedeľu predstavitelia ústrednej volebnej komisie na tlačovej konferencii vo Varšave. Informovala o tom agentúra DPA.

Hygienické a sanitárne opatrenie prijaté v súvislosti s epidémiou koronavírusu, ktorej ohniská sú aj v Poľsku, spôsobili, že pred volebnými miestnosťami a okrskami - najmä v mestách - sa vytvárajú rady čakajúcich voličov.

Rúška a rozostupy 

Počet ľudí nachádzajúcich sa naraz vo volebnej miestnosti je obmedzený. Voliči sú povinní dodržiavať medzi sebou dvojmetrovú vzdialenosť a mať prekryté ústa i tvár.

Rúško si smú sňať v okamihu, keď volebná komisia overuje ich identitu. Voličom sa odporúčalo, aby si do volebnej miestnosti priniesli vlastné pero a pri vstupe do volebných miestností použili dezinfekčný prostriedok.

Volebné miestnosti zatvoria o 21.00 h SELČ, keď budú zverejnené aj tzv. exit polls. Voľby hlavy štátu sú vnímané ako plebiscit o vládnucej konzervatívnej strane Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá je v Poľsku pri moci od roku 2015.

Favorit volieb

Ak by voľby vyhral úradujúci prezident Andrzej Duda, PiS by si upevnila pozície najmenej do roku 2023, keď budú najbližšie parlamentné voľby, konštatovala DPA.

Duda je síce považovaný za favorita volieb, ale liberálny varšavský primátor Rafal Trzaskowski je preňho veľkou výzvou.

Trzaskowski ohlásil svoju kandidatúru až v druhej polovici mája a jeho nástup v prieskumoch bol raketový a podpora potenciálnych voličov ohromujúca - veľmi rýchlo sa totiž v prieskumoch dostal na druhé miesto, za Dudu.

Epidémia prekazila plány

Prezidentské voľby v Poľsku boli pôvodne naplánované na 10. mája. Hlasovanie však bolo odložené kvôli politických šarvátkam o tom, či, ako a kedy uskutočniť voľby počas pandémie vyvolanej koronavírusom nového typu.

V dôsledku prepuknutia epidémie sa Poľsko nakoniec rozhodlo umožniť občanom, aby sa rozhodli, či chcú hlasovať osobne alebo poštou.

Pre poštové hlasovanie sa napokon rozhodlo takmer 192-tisíc z celkovo viac ako 30 miliónov oprávnených voličov. Ďalších 380-tisíc Poliakov volilo poštou zo zahraničia.

01 - Modified: 2022-09-30 14:37:31 - Feat.: - Title: Poľsko odsudzuje pripojenie častí Ukrajiny k Rusku, vyzýva na ďalšiu pomoc Kyjevu 02 - Modified: 2022-09-28 11:06:00 - Feat.: - Title: Poľsko chce ráznu reakciu: Ak Rusi pristúpia na jadrový útok, NATO by malo použiť devastačnú konvenčnú silu 03 - Modified: 2022-09-28 12:10:30 - Feat.: - Title: Ak ste v Rusku, urýchlene ho opustite, vyzývajú USA a ďalšie štáty svojich občanov 04 - Modified: 2022-09-27 11:01:11 - Feat.: - Title: V Poľsku spustili plynovod Baltic Pipe, privedie plyn z Nórska 05 - Modified: 2022-09-26 13:05:09 - Feat.: - Title: Poľská armáda ponúkne občanom jednodňový základný vojenský výcvik
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. október 2022 20:18