Ku koncu januára boli takmer dve tretiny významných humanitárnych projektov Organizácie Spojených národov v Jemene obmedzené alebo uzavreté. Bezpečnostnej rade OSN to v utorok oznámil Martin Griffiths, koordinátor humanitárnej pomoci OSN. „Humanitárnym agentúram rýchlo dochádzajú peniaze, čo ich núti obmedzovať programy, ktoré zachraňujú životy,“ vyhlásil Griffiths. Dodal, že humanitárna činnosť v Jemene bude značne obmedzená.
Vlani sa podľa informácií OSN podarilo od darcov vybrať iba 58 percent prostriedkov potrebných na humanitárnu pomoc, hoci koncom roka sa objem prostriedkov zvýšil, keď zintenzívnila varovanie pred hroziacim hladomorom.
Situácia bez konca
Na prahu hladomoru sa Jemen ocitá už sedem rokov. Boje medzi šiitskymi rebelmi a ústrednou vládou podľa OSN v krajine vyvolali najväčšiu humanitárnu katastrofu na svete. Podpísal sa pod ňu aj pád ekonomiky a blokády importu do regiónov, ktoré ovládajú povstalci.
Na nejakej forme humanitárnej pomoci závisí približne 80 percent Jemencov. Viac ako 14 miliónov ľudí je v akútnej núdzi a od roku 2015 bolo vysídlených zo svojich domovov viac ako tri milióny ľudí. Viac ako 600-tisíc ľudí prišlo o prácu a takmer 60 percent populácie žije v extrémnej chudobe.
Svetový potravinový program (WFP) v januári znížil potravinové prídely ôsmim z 13 miliónov Jemencov, ktorým poskytuje pomoc každý mesiac. Podľa Griffithsa budú prídely opäť znížené v marci, alebo dôjde k ich úplnému zastaveniu.
Portál Thomson Reuters Foundation na začiatku roka informoval, že pandémia COVID-19 ešte znásobila problémy Jemenu, najchudobnejšej arabskej krajiny, kde bolo zaočkovaných menej ako jedno percento populácie. Aktuálne podstúpilo plnú zaočkovanosť 1,2 percenta obyvateľov.