"Vojny v Európe málokedy začínajú v stredu. Spali sme pokojne. Žiadosť americkým a britským dezinformačným médiám - oznámte plán našich "invázií" na nadchádzajúci rok - rada by som si naplánovala dovolenku." Takéto výroky zazneli z Ruska kvôli opakovaným varovaniam predstaviteľov a médií západných krajín pred hrozbou ruskej invázie na Ukrajinu.
Sarkazmus je nástroj, ktorý predstavitelia Moskvy už dlho používajú na znevažovanie súperov a na odvracanie pozornosti od akcií považovaných za hrozbu pre Západ alebo ruských susedov, píše agentúra AP.
Streda nie je vhodný deň na vojnu
Ruskí predstavitelia teraz zosmiešňovali obavy, že práve dnešok mohol byť dňom, kedy by režim prezidenta Vladimíra Putina mohol zaútočiť na susednú Ukrajinu, pri hraniciach ktorých Moskva zhromaždila odhadom až 150-tisíc vojakov.
Podobné informácie zverejnili v uplynulých dňoch niektoré anglosaské médiá.
"Žiadosť pre americké a britské dezinformačné médiá Bloomberg, The New York Times, The Sun a ďalšie - oznámte harmonogram našich 'invázií' na nadchádzajúci rok. Chcela by som si naplánovať dovolenku," napísala hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová na sociálnej sieti Telegram.
Ruský veľvyslanec pri Európskej únii Vladimir Čižov obvinil západných predstaviteľov z "ohovárania". V rozhovore pre nemecký denník Die Welt trval na tom, že "túto stredu sa žiadny útok neuskutoční". "Vojny v Európe len málokedy začínajú v stredu," zavtipkoval.
Toto vyhlásenie sa zdalo byť skôr ľahkovážne než historicky významné, podotkla AP. Prvá svetová vojna podľa nej začala v utorok a druhý svetový konflikt v piatok, avšak Európa v priebehu storočí zažila ozbrojené strety, ktoré začínali v priebehu celého týždňa.
Vyvolávajú napätie
"Spali sme pokojne. A ráno sme rovnako pokojne a vecne pristúpili k pracovnému dňu, ktorý je, ako vidíte, celkom nabitý," reagoval podľa agentúry TASS hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov na otázku, či Kremeľ cez noc fungoval inak. "Hystéria Západu ešte zďaleka nevyvrcholila," dodal.
Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov na adresu Západu potom vyhlásil, že mu "chýba základná výchova", keď sa vraj snaží diktovať alebo predvídať ruské plány.
Lakonické vtipy ladia s domácou agendou Kremľa, pretože Rusko a jeho všemocný prezident vyzerajú chladnokrvnejšie a múdrejšie než krajiny panikáriaceho demokratického Západu, podotkla v súvislosti s výrokmi ruských činiteľov AP.
Moskva podľa nej od začiatku krízy udržuje zahraničných predstaviteľov a trhy v napätí, najprv presunom vojsk k Ukrajine a následne naznačovaním možností diplomatického riešenia.
Zámery Putina však zostávajú nejasné, dodala agentúra s tým, že podľa západných spravodajských služieb hrozba napadnutia Ukrajiny Ruskom zatiaľ nemizne.