Európsky parlament dnes schválil novú finančnú pomoc Ukrajine vo výške 1,2 miliardy eur.
V dnešnej parlamentnej rozprave o napätí medzi Moskvou a Kyjevom predstavitelia Európskej únie aj europoslanci upozorňovali, že napätie s Ruskom má negatívne dopady na ukrajinské hospodárstvo a vyzývali k solidarite a finančnej podpore krajiny.
Viac ako 50 poslancov bolo proti
Podľa návrhu Európskej komisie dostane Ukrajina peniaze v dvoch splátkach.
Na začiatku plenárnej schôdze v pondelok európski poslanci schválili, že budú o finančnej pomoci rozhodovať v zrýchlenom režime. Návrh komisie privítala predsedníčka europarlamentu Roberta Metsolaová, podľa ktorej peniaze poslúžia „na podporu finančnej stability a odolnosti Ukrajiny“.
Pre poskytnutie prostriedkov bolo 598 poslancov, proti 55. Členské štáty EÚ poskytnutie pôžičky podporili už minulý piatok.
Čerpanie peňazí Európska komisia podmieňuje rešpektovaním zásad demokratického štátu zo strany Kyjeva a uspokojivým vykonávaním programu Medzinárodného menového fondu.
Ako má hospodáriť
V príslušnom memorande potom Ukrajine stanovuje aj ciele v hospodárstve, ktoré má krajina dosiahnuť, napríklad v prioritných oblastiach ekonomickej stability, energetiky, ale aj správy vecí verejných či právneho štátu. Európska komisia si bude potrebné prostriedky môcť požičať na finančných trhoch.
Novú finančnú pomoc pre Kyjev Európska komisia predstavila na konci januára. Jej šéfka Ursula von der Leyenová vtedy uviedla, že pôžičky Ukrajine pomôžu pokryť finančné potreby, ktoré jej vznikli kvôli napätej situácii s Ruskom.
Podľa predchádzajúcich správ má Ukrajina kvôli medzinárodnej kríze sťažený prístup na kapitálové trhy a obáva sa odlivu investorov.
EÚ a európske finančné inštitúcie od ruskej anexie Krymu a začatie bojov na východe Ukrajiny v roku 2014 poslali Kyjevu prostredníctvom grantov a úverov 17 miliárd eur. Peniaze slúžia napríklad na modernizáciu ukrajinského hospodárstva, ale aj na boj proti pandémii covidu-19.