Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.07.2020, 15:47

Najskôr ďakovali, teraz ohrozujú posádku. Na lodi so 180 utečencami vyhlásili mimoriadny stav

Na palube vládne napätie a posádka stále žiada o povolenie na zakotvenie.

Najskôr ďakovali, teraz ohrozujú posádku. Na lodi so 180 utečencami vyhlásili mimoriadny stav
Zdroj: TASR/AP

Šesť zo 180 utečencov na záchrannej lodi Ocean Viking sa pokúsilo o samovraždu. Na plavidle, ktorému talianske ani maltské prístavy nedali povolenie zakotviť a ktoré sa teraz nachádza blízko Sicílie, zavládla podľa posádky nebezpečná situácia.

Niektorí z utečencov ohrozujú ostatných utečencov i posádku. Na palube bol preto vyhlásený mimoriadny stav a posádka stále žiada o povolenie na zakotvenie. Sedem predchádzajúcich bolo zamietnutých.

Na Ocean Viking čakajú vysídlenci zachránení v Stredozemnom mori medzi 25. až 30. júnom pri štyroch rôznych operáciách.

Podľa mimovládnej organizácie SOS Méditerranée, ktorá plavidlo prevádzkuje, bola prvá skupina zachránená v medzinárodných vodách, zvyšné vo vodách Malty. Medzi utečencami je jedna tehotná a 25 maloletých, z nich 17 je bez sprievodu dospelého.

Zhoršenie situácie

Podľa SOS Méditerranée niektorí utečenci hrozí sebapoškodením, ďalší vyvolávajú potýčky s ostatnými.

Dvaja skočili v samovražednom úmysle z paluby do mora, odkiaľ boli znovu zachránení, trom sa podarilo v skoku včas zabrániť a jeden utečenec sa pokúsil zabiť na palube.

Charitatívne organizácie toto správanie a údajne zhoršujúci sa duševný stav pasažierov prisudzuje neriešenie situácie a neistote, ktorú utečenci prežívajú.

"Situácia na palube sa zhoršila do tej miery, že už nie je zaručená bezpečnosť 180 zachránených ani posádky," uviedla organizácia.

Žiadajú pomoc od ostatných krajín

Taliansko a Malta zhodne postupujú prísne proti súkromným záchranárskym plavidlám, pretože touto činnosťou podľa nich povzbudzujú prevádzačov, ktorí utečencov na lode umiestňujú v Líbyi.

Požadujú tiež, aby sa o problém s utečencami podelili ďalšie európske krajiny, pretože väčšina utečencov údajne rovnako smeruje do severnejšie položených európskych štátov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.