Reuters
StoryEditor

Nemecko kritizuje migračnú politiku Únie

07.07.2020, 17:04
Autor:
TASRTASR
Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Malta sa vlani v septembri dohodli na prechodnom systéme automatického prerozdeľovania migrantov zachránených v Stredozemnom mori, ktorý je založený na dobrovoľnej báze.

Je "hanebné", že Európska únia ani päť rokov po migračnej kríze ešte stále nenašla riešenie, ako sa postarať o žiadateľov o azyl.

Vyhlásil to v utorok nemecký minister vnútra Horst Seehofer, ktorého krajina sa 1. júla ujala polročného predsedníctva v Rade EÚ. Informovala o tom agentúra AFP.

"Od každej lode sa vyžaduje usilovná snaha dosiahnuť prerozdelenie (migrantov) medzi členskými štátmi," uviedol Seehofer počas videokonferencie ministrov vnútra krajín EÚ.
"A zakaždým je na to pripravený len malý počet (členských štátov)," povedal.

"Z dlhodobého hľadiska nemôžeme nechať Taliansko, Maltu, Grécko alebo Španielsko, aby túto otázku riešili iba výlučne sami," dodal Seehofer s poľutovaním, že "veľmi veľa členských štátov sa odmieta zapojiť".

Vyhlásil, že to je situácia, ktorá "nie je hodná EÚ".

Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Malta sa vlani v septembri dohodli na prechodnom systéme automatického prerozdeľovania migrantov zachránených v Stredozemnom mori, ktorý je založený na dobrovoľnej báze.

Doteraz sa však k iniciatíve pripojilo iba niekoľko krajín, ako napríklad Portugalsko, Luxembursko a Írsko.
Európska komisia má v septembri predložiť dlho očakávaný a opakovane odkladaný návrh na reformu európskej migračnej a azylovej politiky.

Seehofer v tejto súvislosti vyjadril nádej, že "politickú dohodu je možné dosiahnuť v najdôležitejších bodoch" tohto paktu do decembra tohto roka, teda do konca nemeckého predsedníctva.
Otázka rozdelenia žiadateľov o azyl, ktorých krajiny ako Poľsko, Maďarsko, Česká republika a Slovensko odmietajú prijať, bola doteraz kameňom úrazu zmienenej reformy, konštatuje AFP.

"Je hanebné, že taká komunita, ako je tá naša, ju nemôže dosiahnuť," dodal Seehofer.

01 - Modified: 2022-12-07 13:25:24 - Feat.: - Title: Razia v Nemecku. Šľachtic a politička plánovali krvavý prevrat, zo štátu chceli mať kniežatstvo 02 - Modified: 2022-12-07 10:25:57 - Feat.: - Title: V Nemecku zatkli 25 extrémistov. Plánovali násilný prevrat a nastoliť monarchiu 03 - Modified: 2022-12-07 09:06:22 - Feat.: - Title: EÚ postúpi WTO svoje dva spory s Čínou. Týkajú sa patentov a dovozu z Litvy 04 - Modified: 2022-12-07 08:57:34 - Feat.: - Title: Zlodej hodil do policajtov heroín. Štyria muži sa zdrogovali, nevládali ďalej pracovať 05 - Modified: 2022-12-05 13:51:59 - Feat.: - Title: Nemecký koncern RWE začal arbitráž proti Gazpromu. Žiada odškodné pre nedodanie plynu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. december 2022 04:58