Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2020, 21:50

V Rakúsku majú od štvrtka zákaz pristávať lietadlá z 18 krajín

Cieľom opatrenia je zabrániť, aby sa do Rakúska rozšíril koronavírus z krajín, kde je momentálne zlá epidemiologická situácia.

V Rakúsku majú od štvrtka zákaz pristávať lietadlá z 18 krajín
Zdroj: Reuters

V Rakúsku vstúpil o polnoci zo stredy na štvrtok do platnosti zákaz pristávania pre lietadlá z desiatich ďalších krajín.

Cieľom opatrenia je zabrániť, aby sa do Rakúska rozšíril koronavírus z krajín, kde je momentálne zlá epidemiologická situácia. Informovala o tom agentúra APA.

Na zoznam, kde bolo doposiaľ osem štátov, tak pribudlo ďalších desať: Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Čierna Hora, Egypt, Kosovo, Moldavsko, Rumunsko, Severné Macedónsko a Srbsko.

Pre všetky spomenuté krajiny však už predtým platilo varovanie pred vycestovaním, a to najvyšší šiesty stupeň.

Rakúske ministerstvo zahraničných vecí explicitne varovalo pred cestovaním na západný Balkán alebo do Egypta a vyzývalo Rakúšanov, ktorí sa tam zdržiavali, aby sa vrátili do vlasti.

Ak by však ministerstvo muselo zorganizovať ich repatriáciu, turisti by si výraznú časť nákladov spojených s cestou do vlasti museli zaplatiť sami.

Už skôr zakázala Viedeň pristávanie letov z Bieloruska, Británie, Číny, Iránu, Portugalska, Ruska, Švédska a Ukrajiny. V týchto ôsmich krajinách je aktuálne zrejme menej než 500 Rakúšanov, ktorí sa zaregistrovali na stránkach ministerstva.

Spoločne s menej než 450 Rakúšanmi, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v krajinách, ktoré na zoznam zakázaných pribudli od štvrtka, je ich tak v týchto oblastiach menej než tisíc.

Nie je však isté, či tieto údaje zodpovedajú skutočným počtom: niektorí z cestujúcich sa totiž zaregistrovať nemuseli, alebo naopak, tí, čo sa zaregistrovali nakoniec pre zlú situáciu možno vôbec nevycestovali.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.