StoryEditor

Nádeje na slobodu umlčali vojaci

01.10.2007, 00:00
Vojenská junta v Mjanmarsku, bývalej Barme, pod vedením generála Thana Šweia opäť utopila v krvi snahy obyvateľov 56-miliónovej krajiny o nastolenie demokracie.

Pri takmer dvojtýždňových protestoch, do čela ktorých sa postavili budhistickí mnísi, zahynulo podľa oficiálnych štatistík 13 ľudí. Medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv však hovoria až o 200 obetiach. To všetko za bezradného prizerania sa sveta, predovšetkým hlavných obchodných partnerov a spojencov Mjanmarska - Indie a Číny.

Obrnené transportéry v uliciach
Stíchnuté ulice, všadeprítomní a všetkého schopní muži v uniformách a so samopalmi v rukách. Uzavreté parky, verejné budovy a obchody. Občas sa ešte ozve niekoľko protivládnych výkrikov, v oknách sa objaví zovretá päsť, to je však všetko. Takto to vyzeralo v bývalej mjanmarskej metropole Rangún cez víkend.
Ešte pred týždňom pritom prechádzali ulicami najväčších mjanmarských miest desaťtisíce ľudí, mnísi v tradičných rúchach obklopení a chránení živou hradbou z tiel radových obyvateľov. Zahraničné médiá už začali hovoriť o šafránovej revolúcii. Dokonca aj vojenská junta bola zaskočená obrovským množstvom protestujúcich budhistických mníchov a ich nasadením zvrhnúť nenávidený režim, ktorý v Mjanmarsku vládne už 45 rokov.
Moci sa však dobrovoľne nevzdá žiadna diktatúra na svete. Generáli, ktorí sa o ďalšom postupe radia v dobre chránenej novej metropole Nepjito, vybudovanej v džungli asi 380 kilometrov od Rangúnu, to jasne dokázali.
Preliata krv, vyrabované kláštory, rozbité sochy Budhu, vykradnuté pokladničky. Vojaci a policajti sa neštítili ničoho. "Zaútočili na samotné náboženstvo. Tentoraz musíme zvíťaziť," povedal v sobotu jeden z mníchov. Bola to jedna z mála informácií, ktoré sa od soboty z Mjanmarska dostali. Armáda totiž nechala zablokovať mobilné telefóny a prerušila internetové spojenie, ktoré v krajine prevádzkujú dve spoločnosti. Nové správy tak sporadicky poskytovali len západní diplomati pôsobiaci v Rangúne.
Generáli neponechali nič na náhodu. Poriadkové sily začali prehľadávať i jednotlivé hotely, kde sa zameriavali hlavne na cudzincov. Doslova v obkľúčení sa ocitol päťhviezdičkový hotel Traders v Rangúne. V jeho blízkosti hliadkovalo dvadsať až tridsať uniformovaných mužov so samopalmi. Práve v ňom sa totiž ubytovala delegácia osobitného vyslanca OSN Ibrahima Gambariho, ktorý do Barmy priletel v sobotu. A na priechode oproti stáli aj dva obrnené transportéry. Všetko preto, aby sa k nemu náhodou niekto z aktivistov alebo opozičných vodcov, najmä z Národnej ligy pre demokraciu, nemohol dostať a informovať ho.

Pravda natretá na červeno
"V sobotu ráno neprišiel po almužnu ani jeden, v nedeľu dvaja", prezrádza majiteľ jedného z obchodov v Rangúne. Reč je o budhistických mníchoch, ktorí s miskami v rukách a v rade za sebou pravidelne prichádzali po jedlo. Deň čo deň. Kláštory, mnohé z nich poloprázdne či dokonca úplne vyľudnené a vyrabované, sú totiž neustále strážené vojakmi a policajtmi. Samotných mníchov prakticky v uliciach najväčších miest nevidieť. Tie najväčšie kláštory sú zamknuté, mníchov tu násilím držia vnútri.
Informácie o tom, koľko mníchov a ďalších ľudí vojaci zatkli a zabili, sú nedostupné, hlavne v ostatných častiach Mjanmarska. Internet totiž stále nefunguje a zahraniční diplomati majú väčšinou správy len o dianí v najväčšom meste Rangún.
Neobvyklý obrázok poskytoval kláštor Ngway Kyar Yan na predmestí Rangúnu, tesne pred príjazdom vyslanca Gambariho do Mjanmarska. Bezpečnostné zložky totiž práve tento svätostánok vyplienili a odvliekli väčšinu mníchov. Na príkaz ministerstva pre náboženské záležitosti ho však vzápätí sami renovovali, natierali na červeno, dali nový nábytok a priviezli dokonca aj nových mníchov, aby všetko vyzeralo ako predtým, akoby sa v Mjanmarsku v uplynulých dvoch týždňoch vôbec nič nestalo.

Protesty sveta pokračujú
V mnohých európskych krajinách cez víkend pokračovali protesty proti násilnému potlačeniu demonštrácií budhistických mníchov v Mjanmarsku. Demonštrácie sa konali v Barcelone, Madride, Prahe či Londýne. S výzvami na mierové riešenie krízy prišli mnohí poprední európski politici. Vývojom v chudobnej krajine je znepokojený aj pápež Benedikt XVI. "Veľmi vážne udalosti posledných dní v Barme sledujem so značným znepokojením. V duchu som veľmi blízko s ľuďmi vo chvíľach, keď prežívajú bolestnú skúšku," povedal pápež vo svojom letnom sídle v Castel Gandolfo.
Východisko z krízy sa priamo v Mjanmarsku pokúšal nájsť vyslanec OSN Gambari. Ten sa v Nepjite stretol so samotným šéfom vojenskej junty Thanom Šweiom. Generáli mu neskôr dokonca umožnili krátko sa pozhovárať aj so symbolom mjanmarskej opozície a boja za slobodu, nositeľkou Nobelovej ceny za mier Aung San Su Ťiovou.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2024 21:27