Rokovania premiérov a prezidentov krajín Európskej únie o fonde na obnovu ekonomík zasiahnutých koronakrízou sa v Bruseli ocitli v slepej uličke.
Predstavitelia niektorých krajín ale majú jasno v tom, kto je vinníkom - podľa nich je to holandský premiér Mark Rutte. Toho napríklad diplomati zo Španielska a Talianska prekrstili na "Pána Nie", píše agentúra Reuters.
Maďarský premiér Viktor Orbán zase vyhlásil, že "za celý ten chaos" je zodpovedný práve Rutte.
Šetrná štvorka
Holandsko stojí pri vyjednávaní o parametroch a objeme pomoci v čele takzvanej šetrnej štvorky, kam patrí okrem Holandska ešte Rakúsko, Dánsko a Švédsko.
Tieto krajiny kvôli obave z veľkého spoločného dlhu EÚ chcú, aby jednotlivé krajiny dostali pomoc vo forme úverov, ktoré budú musieť splatiť.
Naopak najhoršie zasiahnuté štáty, ako je Taliansko a Španielsko, sa snažia, aby objem pomoci bol čo najštedrejší a mal v ideálnom prípade formu grantov, teda priamych platieb, ktoré sa nebudú vracať.
Prezývka "Pán Nie" pochádza z aprílového videa, na ktorom na ministerského predsedu pokrikuje smetiar a žiada, aby Rutte "tým Talianom a Francúzom" žiadne peniaze nedával. "Ale isteže nie. To si budem pamätať," odpovedá mu premiér.
Úlohu hrajú aj voľby
Holandskí daňoví poplatníci sú si vedomí, že patria k najväčším prispievateľom do rozpočtu EÚ, predstava ešte väčšieho príspevku sa u nich preto nestretáva s nadšením. Neochota míňať je však podľa kritikov vzhľadom na veľké zisky plynúce z obchodu s ostatnými štátmi neopodstatnená.
Svoju úlohu v šetrnej pozícii Holandska hrajú tiež na budúci rok chystané parlamentné voľby, v ktorých sa Rutteova konzervatívna Ľudová strana pre slobodu a demokraciu pravdepodobne s krajne pravicovými stranami stretne v boji o euroskeptického voliča.
Rutteho stredopravá koalícia navyše nemá parlamentnú väčšinu, a preto hrozí, že nech už bude v Bruseli prijatá akákoľvek dohoda, holandský parlament ju neratifikuje. Podobný scenár sa naplnil už v roku 2016, pripomína Reuters.