Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2020, 19:02

Island sprísňuje opatrenia. Reaguje na nárast nakazených koronavírusom

Turisti, ktorí plánujú v krajine stráviť desať a viac dní, sa budú musieť dať na štvrtý až šiesty deň po príchode otestovať znova.

Island sprísňuje opatrenia. Reaguje na nárast nakazených koronavírusom
Zdroj: Flickr/dconvertini

Island oznámil vo štvrtok opätovné sprísnenie epidemiologických opatrení.

Pristúpil k nemu po takmer troch mesiacoch postupného uvoľňovania obmedzení súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu, a to pre nárast nakazených.

Nové pravidlá nadobudnú účinnosť v piatok o 14.00 SELČ a budú platiť najmenej dva týždne, informovala agentúra AFP.

Islandská vláda obmedzila v súlade s prvotnými nariadeniami zavedenými 16. marca počet ľudí na zhromaždeniach z 500 na 100.

Povinné rúška vo verejnej doprave

Takisto bol opätovne nariadený povinný dvojmetrový fyzický odstup, ktorý platil od 22. mája len v zmysle odporúčania.

Na Islande bude teraz zároveň po prvý raz povinné nosiť rúška vo verejnej doprave, počas vnútroštátnych letov, pri plavbe na trajektoch aj v kaderníckych salónoch, kde nie je možné dodržiavať dvojmetrový odstup.

Opatrenia pre turistov

Všetci cestujúci prichádzajúci na Island sa budú musieť podrobiť testu na nový druh koronavírusu, aby sa tak vyhli karanténe.

Turisti, ktorí plánujú v krajine stráviť desať a viac dní, sa budú musieť dať na štvrtý až šiesty deň po príchode otestovať znova.

"Musíme reagovať rýchlo," povedala islandská premiérka Katrín Jakobsdóttir na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Z počtu 31 nových prípadov nákazy, ktoré zaznamenali na Islande minulý týždeň, súviselo 28 s tzv. domácim prenosom vírusu v rámci krajiny.

Päť zdrojov nákazy bolo identifikovaných na juhozápade tohto ostrovného štátu, v meste Akranes.

Prvý hospitalizovaný od polovice mája

Na Islande hospitalizovali v stredu pacienta s ochorením COVID-19, ktorý bol vôbec prvým hospitalizovaným nakazeným od polovice mája.

Island, ktorý zaviedol hromadné testovanie na nový koronavírus, sa v podstate vrátil do normálu 4. mája, keď znovu otvoril školy, univerzity či kaderníctva.

Neskôr pre verejnosť sprístupnil aj plavárne, posilňovne, bary či nočné kluby. Od 15. júna otvoril svoje hranice pre zahraničných turistov.

V tejto severskej krajine doteraz zaznamenali 1872 prípadov nákazy koronavírusom vrátane desiatich úmrtí. Momentálne tam evidujú 39 aktívnych prípadov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.