Európska únia pripravuje pre prípad novej ruskej agresie voči Ukrajine sankcie, ktoré sú oveľa tvrdšie, než postihy za anexiu Krymu v roku 2014.
Po rokovaní s ďalšími únijnými lídrami to dnes v Bruseli povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki.
Jednotný postup
Šéfovia únijných krajín sa na podpore sankcií, ktoré EÚ pripravuje spoločne so Spojenými štátmi, zhodujú jednomyseľne, zatiaľ však nevyriešili otázku, aká akcia zo strany Moskvy bude dôvodom na ich zavedenie.
Vysoko postavený únijný činiteľ novinárom povedal, že dvadsaťsedmička chystá sankcie aj voči Bielorusku, ak by sa podieľalo na útoku proti Ukrajine.
"Dávame dohromady balíček konkrétnych sankcií, ktoré budú oveľa silnejšie ako tie z roku 2014," povedal novinárom Morawiecki po dvojdňovom summite s africkými krajinami, pred ktorého začiatkom európski prezidenti a premiéri preberali napätú situáciu pri ukrajinských hraniciach.
Napriek tomu, že ruskí predstavitelia hovoria o sťahovaní ruských jednotiek z cvičenia v oblasti pri ukrajinských hraniciach, je EÚ rovnako ako USA presvedčená o trvajúcej bezprostrednej hrozbe útoku.
Konečná podoba sankcií bude čoskoro hotová
Západné krajiny v minulých dňoch upozorňovali, že Moskva bude hľadať zámienku na vojenský zásah na Ukrajine a dnes ruskí predstavitelia opakovane hovoria o svojom veľkom znepokojení z údajného prudkého nárastu násilia na línii kontaktu medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami na východe Ukrajiny.
Diplomati preto dokončujú podobu sankcií, ktoré by sa mali výrazne dotknúť kľúčových sektorov ako je energetika či bankovníctvo a zasiahnuť aj desiatky vysoko postavených činiteľov.
Šéf únijnej diplomacie Josep Borrell vo štvrtok vyhlásil, že je pripravený sadu sankcií predložiť, "akonáhle to bude potrebné".
Na načasovanie postihov však zatiaľ európske krajiny podľa neoficiálnych vyjadrení diplomatov nemajú úplne jednotný názor.
Orbán nabáda k zdržanlivosti
Zatiaľ čo napríklad pobaltské štáty či práve Poľsko chcú uvaliť sankcie v prípade akéhokoľvek porušovania ukrajinskej suverenity, napríklad Maďarsko, ktorého líder Viktor Orbán je považovaný za spojenca ruského prezidenta Vladimíra Putina, nabáda k zdržanlivosti.
Borrell bude v pondelok aktuálnu situáciu preberať s ministrami zahraničných vecí členských krajín. Podľa popredného únijného činiteľa však nebude reč o konkrétnej podobe sankcií ani o tom, v akej chvíli ich presne spustiť.
"Ak tá chvíľa nastane, budeme ich schopní prijať v priebehu niekoľkých dní," povedal novinárom spomínaný zdroj. Doplnil, že únijná diplomacia pripravuje aj sankcie proti Bielorusku.
Na jeho území Rusko podľa Západu zhromaždilo 30-tisíc vojakov a ak by sa Minsk na prípadnom útoku podieľal, EÚ bude pripravená postihy zaviesť.