Bieloruský minister zahraničia Uladzimir Makej dnes uviedol, že Minsk je pripravený viesť "konštruktívny a objektívny dialóg" so zahraničnými partnermi o situácii po prezidentských voľbách. Informuje o tom agentúra Belta.
Vôľu viesť dialóg so zahraničnými predstaviteľmi Makej vyjadril počas telefonického rozhovoru so svojím švajčiarskym náprotivkom Ignaziom Cassisom.
Policajné násilie a rozsiahle zatýkanie ľudí, ktorí protestujú proti výsledku volieb, ktoré považujú za zmanipulované, odsúdilo viacero zahraničných politických predstaviteľov aj ochrancov ľudských práv.
Podľa oficiálnych výsledkov svoj mandát s prevahou obhájil Alexander Lukašenko. Ten sa drží pri moci už od roku 1994.
Oznámenie ministra zahraničia prichádza potom, čo bieloruské úrady začali vo štvrtok večer prepúšťať zadržaných demonštrantov z väzby. Podľa agentúry AP bolo zatiaľ prepustených asi tisíc ľudí. Celkovo bolo podľa bieloruských úradov v priebehu protestov zatknutých približne 6 700 osôb.
Na internete sa však množia obrázky aj videá dokumentujúce tvrdé zaobchádzanie so zadržanými. Organizácia Amnesty International uviedla, že niekoľkých zadržaných policajti vo väzení vyzliekli donaha, bili ich a vyhrážali sa im znásilnením.
Ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie dnes majú rozhodnúť o prípadnom uvalení sankcií voči Lukašenkovmu režimu. Zatiaľ čo niektoré štáty na čele s Nemeckom, ktoré teraz únii predsedá, vyzývajú k tvrdšiemu postupu, napríklad Maďarsko nabáda k opatrnosti a dialógu.
Na prijatie postihov je potrebné jednohlasné rozhodnutie všetkých krajín EÚ. Pre uvalenie sankcií sa pred začiatkom rokovania na twitteri vyjadrila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.