Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2020, 11:38 Aktualizované dňa 14.08.2020 o 12:31

Bielorusko je pripravené viesť dialóg so zahraničím o situácii po voľbách

Oznámenie ministra zahraničia prichádza potom, čo bieloruské úrady začali vo štvrtok večer prepúšťať zadržaných demonštrantov z väzby.

Bielorusko je pripravené viesť dialóg so zahraničím o situácii po voľbách
Zdroj: Reuters

Bieloruský minister zahraničia Uladzimir Makej dnes uviedol, že Minsk je pripravený viesť "konštruktívny a objektívny dialóg" so zahraničnými partnermi o situácii po prezidentských voľbách. Informuje o tom agentúra Belta.

Vôľu viesť dialóg so zahraničnými predstaviteľmi Makej vyjadril počas telefonického rozhovoru so svojím švajčiarskym náprotivkom Ignaziom Cassisom.

​Policajné násilie a rozsiahle zatýkanie ľudí, ktorí protestujú proti výsledku volieb, ktoré považujú za zmanipulované, odsúdilo viacero zahraničných politických predstaviteľov aj ochrancov ľudských práv.

Podľa oficiálnych výsledkov svoj mandát s prevahou obhájil Alexander Lukašenko. Ten sa drží pri moci už od roku 1994.

Oznámenie ministra zahraničia prichádza potom, čo bieloruské úrady začali vo štvrtok večer prepúšťať zadržaných demonštrantov z väzby. Podľa agentúry AP bolo zatiaľ prepustených asi tisíc ľudí. Celkovo bolo podľa bieloruských úradov v priebehu protestov zatknutých približne 6 700 osôb.

Na internete sa však množia obrázky aj videá dokumentujúce tvrdé zaobchádzanie so zadržanými. Organizácia Amnesty International uviedla, že niekoľkých zadržaných policajti vo väzení vyzliekli donaha, bili ich a vyhrážali sa im znásilnením.

Ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie dnes majú rozhodnúť o prípadnom uvalení sankcií voči Lukašenkovmu režimu. Zatiaľ čo niektoré štáty na čele s Nemeckom, ktoré teraz únii predsedá, vyzývajú k tvrdšiemu postupu, napríklad Maďarsko nabáda k opatrnosti a dialógu.

Na prijatie postihov je potrebné jednohlasné rozhodnutie všetkých krajín EÚ. Pre uvalenie sankcií sa pred začiatkom rokovania na twitteri vyjadrila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.