Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2020, 20:14

Od soboty začne svet žiť na ekologický dlh

Kvôli koronavírusu žije ľudstvo na dlh o čosi kratšie.

Od soboty začne svet žiť na ekologický dlh
Zdroj: Pixabay

Deň, odkedy svet funguje na ekologický dlh, sa oproti minulému roku posunul o tri týždne neskôr. Tento rok to bude od 22. augusta. TASR o tom informovala slovenská pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF). Dôvodom posunu sú podľa nej celosvetové opatrenia počas pandémie nového koronavírusu, konkrétne pokles emisií CO2 z využitia fosílnych palív a pokles ťažby dreva. Slovenský deň vyčerpania prírodných zdrojov nastal podľa WWF už 21. mája.

Organizácia Global Footprint Network ponúka viacero odporúčaní, ako posunúť tento deň na neskôr. „Zníženie emisií CO2, produkcia energie z obnoviteľných zdrojov či obmedzenie individuálnej automobilovej dopravy a jej nahradenie ekologickou a verejnou dopravou stoja na čelných miestach,“ spresnilo WWF Slovensko na svojom webe. Ak by ľudia o polovicu znížili množstvo jedla, ktoré končí ako odpad, dokázali by žiť podľa Global Footprint Network na ekologický dlh o 15 dní kratšie.

Podľa WWF celková ekologická stopa v roku 2020 - v porovnaní s minulým rokom - klesla o 9,3 percenta. Ťažba dreva vo svete klesla o 8,4 percenta a emisie CO2 boli nižšie o 14,5 percenta. Je to zatiaľ "historický" pokles, tvrdí WWF, ale ani takýto vývoj nepostačuje na zabezpečenie udržateľnej budúcnosti. Svetový fond na ochranu prírody upozornil najmä na nadmerné využívanie lesov, nadmerný rybolov a príliš vysoké emisie CO2. "Zdravotná kríza v posledných mesiacoch ukázala, že politické rozhodnutia a správanie jednotlivcov môžu mať zásadný vplyv na spoločnosť. Aby však bola udržateľná, táto zmena musí byť výsledkom spoločnej vôle, a nie dôsledkom nejakej katastrofy," uvádza sa v správe WWF.

Celosvetový deň ekologického dlhu sa stanovuje od roku 1970, vtedy pripadol na 29. decembra.

Článok vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid a Európska únia. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.