StoryEditor

USA nám otvorili dvere dokorán

17.11.2008, 23:00

Amerika nám včera definitívne otvorila svoje dvere. Prví slovenskí občania mali možnosť cestovať za Atlantik bez víz v pase. Skončil sa tak niekoľkoročný diplomatický zápas o to, aby sa Slovensko zaradilo medzi štáty, ktorého občania si nemusia v zdĺhavom procese vybavovať drahé víza.
Bez náročnej procedúry však môžeme chodiť do Spojených štátov len ako turisti, aj to nanajvýš len na tri mesiace.

Žiadna práca ani štúdium
Bezvízový program však môžu využiť aj ľudia, ktorí do Ameriky prídu na služobnú cestu. Služobná cesta pritom znamená, že ide o "business“ (konferencie, pracovné stretnutia a pod.), nie o "work“ (prácu, dlhodobé zamestnanie). "Nemôžete napríklad vystupovať ako hudobník, pracovať na lodi ani venovať sa profesionálne športu alebo modelingu. Nemôžete sa tiež zúčastniť na študijnom programe alebo kurze,“ hovorí Ann Mecedová, vicekonzulka americkej ambasády. Ak ste v bezvízovom programe, nemôžete požiadať o zelenú kartu ani sa v Amerike vydať alebo oženiť a žiadať o byt či občianstvo.
Pobyt v Spojených štátoch pritom nesmie presiahnuť dĺžku 90 dní, čiže troch mesiacov. Ak teda plánujete v USA zostať dlhšie, pracovať tam, študovať, alebo sa venovať nejakej zo spomínaných činností, praktickejšie pre vás je požiadať si o víza na ambasáde rovnako ako do teraz. "Bezvízový program neznamená, že vás už nebudú kontrolovať. Všetky postupy, ktoré platili doteraz, platia ďalej. Na letisku sa vás budú pýtať, kam idete a čo tam budete robiť, a rovnako si vás odfotia a vezmú vaše odtlačky prstov,“ hovorí vicekonzulka.

Biometrický pas podmienkou
Pri ceste do USA potrebujete tri veci - platný biometrický pas, spiatočnú letenku alebo lístok na loď a registráciu prostredníctvom formuláru ESTA. Biometrický pas musí mať každý vlastný a týka sa to aj detí. Ak teda premýšľate o ceste do USA s dieťaťom, musíte mu najskôr tento pas vybaviť.
Spiatočná letenka je potrebná práve kvôli povolenej dĺžke pobytu, ktorú si nesmiete predĺžiť za žiadnych okolností. Ak sa to predsa len stane, napríklad pre zdravotné problémy, americká strana to môže, ale aj nemusí vziať do úvahy. Keby ste sa chceli trojmesačnej lehote vyhnúť tým, že počas pobytu v USA vycestujete do Kanady, Mexika alebo Karibiku, radšej na to ani nemyslite - výlety do okolitých štátov americká strana neberie ako odcestovanie z regiónu. Ak by ste navyše zo Spojených štátov vycestovali do Mexika a strávili tam mesiac, v Amerike sa vám z trojmesačného pobytu mesiac odráta.

Potvrdený formulár
Poslednou vecou, ktorú potrebujete, je schválený formulár ESTA. Zatiaľ nie je preložený do slovenčiny, ale čoskoro bude. Dovtedy by mohla pomôcť aspoň česká verzia. "Dôležité je, že aj keď budete vypĺňať formulár v slovenčine, odpovede musia byť v anglickom prepise,“ upozorňuje vicekonzulka Mecedová.
Na prvej strane formulára sa vám ponúkajú dve možnosti. Môžete sa zaregistrovať, alebo opraviť či skontrolovať staršiu registráciu. V ďalšom kroku odkliknete "áno“, ak rozumiete pravidlám bezvízového programu a zaviažete sa, že vaše odpovede budú pravdivé a presné. "Ak vyplníte tento formulár, nemali by ste už vypĺňať rovnaký v lietadle,“ dodáva vicekonzulka. Vyplniť musíte len tie kolónky, ktoré sú povinné, vyplnenie nepovinných vašu šancu na úspech nezvýši. Je však veľmi dôležité vypĺňať formulár pravdivo, pretože problémom nemusí byť, že ste už raz víza nedostali, ale práve to, že ste klamali.
Na záver si prezriete, či ste všetky údaje vyplnili správne, a formulár odošlete. Do niekoľkých sekúnd, trvá to vraj menej ako minútu, by sa vám malo na obrazovke objaviť číslo žiadosti - to si treba uschovať. Ak vám prišla odpoveď, že vašu žiadosť schválili, môžete baliť kufre. Ak však nie, musíte si požiadať o víza. Aj keď však máte žiadosť "vo vrecku“, nemusí to znamenať, že sa do USA dostanete - posledné slovo má imigračný úradník na hraniciach.

Prečítajte si aj:
Uveďte pravdivé údaje

Hovorca ambasády USA Keith Hughes pre HN:

Koľko žiadateľov o cestu do Spojených štátov v rámci bezvízového programu eviduje veľvyslanectvo k dnešnému dňu?
Tieto údaje eviduje imigračné oddelenie v centrále rezortu vnútra. Viem, že program ESTA zatiaľ využilo zhruba 300-tisíc ľudí z krajín celého sveta, ale neviem, koľkí z nich sú zo Slovenska.

Celý článok >>
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. november 2024 08:54