Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.08.2020, 07:31 Aktualizované dňa 28.08.2020 o 10:35

Rekordér končí. Šinzó Abe pre zdravotné problémy predčasne rezignuje

  • Japonský premiér Šinzó Abe, ktorý je v úrade nepretržite od roku 2012, v piatok oznámil, že sa rozhodol rezignovať na svoju funkciu zo zdravotných dôvodov.
  • Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na japonské médiá.
  • Šesťdesiatpäťročný premiér niekoľkokrát v krátkom časovom slede skončil v nemocnici.
  • Abe už dlhšiu dobu trpí ulceróznou kolitídou, čo je chronická choroba tráviacej sústavy.
Rekordér končí. Šinzó Abe pre zdravotné problémy predčasne rezignuje
Zdroj: Reuters

Abe sa zo srdca ospravedlnil všetkým občanom Japonska, že nemôže splniť svoje záväzky a zostať v úlohe premiéra až do konca svojho funkčného obdobia. Akcie na tokijskej burze sa po správe o rezignácii prudko prepadli.

Japonský premiér sa chce podľa zdrojov vyhnúť problémom, ktoré by mohol spôsobiť vláde jeho zhoršujúci sa zdravotný stav. Abe, ktorý budúci mesiac oslávi 66 rokov, sa stal v pondelok s 2 799 dni v úrade najdlhšie slúžiacim premiérom Japonska a prekonal tak rekord svojho prastrýka.

Do úradu nastúpil prvýkrát v roku 2006 ako najmladší japonský premiér od druhej svetovej vojny, po roku rezignoval. V čele japonskej vlády stojí nepretržite od svojho návratu v roku 2012. Abeho aktuálne funkčné obdobie sa má skončiť až v septembri 2021.

Abe v pondelok navštívil nemocnicu už druhý týždeň po sebe. Podľa premiéra išlo o zdravotnú prehliadku, v nemocnici však strávil niekoľko hodín.

Web časopisu Time napísal, že japonskí novinári si vraj v poslednej dobe všimli, že Abe vyzeral unavene a "pohyboval sa pomalšie ako obyčajne".

Jeho hovorca Jošihide Suga musel pred nedávnom médiám odpovedať na otázku, prečo Abe pracoval 147 dní v kuse bez prestávky. "Premiér trvá na tom, že má sám ísť príkladom," uviedol hovorca.

V Japonsku je workoholizmus populárny a žiadaný. Japonci sa snažia pracovať čo najviac, pričom v skutočnosti môže byť snaha dosiahnuť cieľ dôležitejšia ako samotný výsledok práce.

Ulcerózna kolitída je ochorenie zažívacieho traktu, ktoré postihuje hrubé črevo a konečník. Má dlhodobý priebeh a prejavuje sa bolesťami brucha, častými hnačkami s prímesou krvi a radom ďalších príznakov a komplikácií. Často sa striedajú pokojné bezpríznakové obdobia s aktívnymi príznakmi choroby.

Choroba patrí medzi takzvané idiopatické črevné zápaly, ktoré svoje meno dostali kvôli neznámej príčine. Je však považovaná za civilizačnú chorobu, pretože sa vyskytuje takmer výhradne vo vyspelých krajinách a lekári sa domnievajú, že ju zrejme okrem dedičnosti môže spôsobiť aj nevhodná strava a stres.

Dá sa liečiť, vyliečiteľná však nie je, väčšinou musia ľudia počas života kombinovať rôznu liečbu, ktorou môžu byť lieky, diéta a v krajnom prípade operácia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.