Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2020, 20:18

Pri bejrútskom prístave našli ďalšie tony dusičnanu amónneho

V auguste v prístave explodovalo 2750 ton zle uskladneného dusičnanu amónneho.

Libanonská armáda dnes oznámila, že pri bejrútskom prístavu našla 4,5 tony dusičnanu amónneho, teda rovnakej látky, ktorá v prístave vybuchla 4. augusta a pripravila o život 190 ľudí.

Libanonská agentúra NNA oznámila, že armádni inžinieri vec riešia.

Chemikália sa našla pred vjazdom číslo deväť do prístavu. V auguste v prístave explodovalo 2750 ton zle uskladneného dusičnanu amónneho.

Zranilo sa vtedy viac ako 6-tisíc ľudí a boli poničené časti mesta okolo prístavu. Libanonci výbuch pripísali nečinnosti politikov, pretože o potenciálnom nebezpečenstve látky sa vedelo.

Vláda Hasana Dijába potom podala demisiu a Dijábov nástupcu Mustafa Adib teraz zostavuje nový kabinet. Ako píše agentúra Reuters, medzi občanmi panuje stále strach, že rovnako zle sú uskladnené ďalšie nebezpečné materiály a že ľudia sú stále v ohrození. 

Dnes sa napríklad preverovala správa o úniku paliva na bejrútskom letisku. Prezident Michel Aun nariadil vyšetriť informáciu, podľa ktorej z chybného tankovacieho systému uniklo palivo, a nariadil opravu tankovacej infraštruktúry.

Riaditeľ letiska Fadi Hasan na tlačovej konferencii povedal, že mediálne správy o úniku na letisku sú nesprávne. Vlani v decembri podľa neho uniklo 84-tisíc litrov paliva a opravy, ktorú zahraniční vyšetrovatelia označili za dostačujúcu, bola vykonaná do dvoch mesiacov. "Žiadna explózia nehrozí," povedal Hasan.

V troskách domov v Bejrúte jeden z pátracích psov v stredu označil miesto, kde by ešte mohli byť telá obetí augustového výbuchu.

Bejrútsky guvernér Marván Abbúd dnes povedal, že tiež termické snímače ukázali, že je pod troskami zrejme jedno alebo dve ľudské telá. Používajú sa podľa neho vysoko moderné prístroje, ktoré "zachytili tlkot srdca". "Dúfame, že odtiaľ vyjde niekto živý," povedal Abbúd.

Jeho informáciu potvrdili hasiči, podľa ktorých termokamera zachytila ​​pulz človeka asi dva metre pod suťou. Jeden z libanonských záchranárov vyhlásil, že prístroje zaznamenali (u prípadného preživšieho) "19 nádychov za minútu".

Agentúra AFP dnes napísala, že podľa čerstvých údajov augustovú explóziu neprežilo 191 ľudí a zranilo sa cez 6500 osôb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.