V deň 60. výročia úmrtia Mahátmu Gándhího vysypala pravnučka indického bojovníka za nezávislosť Indie jeho popol do mora potom, ako ho Gándhího prívrženci niesli ulicami Mumbaja na pobrežie mora, kde ich čakalo približne 300 ľudí. Členovia Gándhího rodiny následne vyplávali v kvetmi ozdobenom člne na more, do ktorého 75-ročná Nílam Parikhová rozsypala popol svojho prastarého otca, prívrženca nenásilného odporu voči Britom. V Naí Dillí sa v tom čase konala spomienková slávnosť za účasti indického premiéra Manmohana Singha.
Gándhího popol uchovával indický obchodník, ktorý ho v roku 2007 poskytol múzeu v Mumbaji, ktoré ho plánovalo vystaviť. Gándhího rodina však splnila Mahátmove želanie, aby jeho popol rozsypali do mora.
Po Gándhího smrti 30. januára 1948 a po kremácii jeho pozostatkov vystavili jeho popol v urnách na rozličných miestach Indie. Počet urien nie je známy.
Gándhího filozofia nenásilného odporu v boji za spravodlivosť viedla počiatočný úspešný odpor Indie voči britskej koloniálnej nadvláde a inšpirovala bojovníkov za ľudské práva, akým bol Američan Martin Luther King, ako aj hnutie za mierové odstránenie apartheidu v Juhoafrickej republike.
Móhandása Karamčanda Gándhího nazývaného aj Mahátma (Veľká duša) zavraždil vo veku 78 rokov radikálny hind.
StoryEditor