Americký prezident Donald Trump by mal v polovici januára podpísať obchodnú dohodu s Čínou, čo by malo zmierniť napätie na svetových trhoch.Reuters
StoryEditor

Čína označila USA za najväčšiu hrozbu pre svetový mier

13.09.2020, 10:30
Autor:
TASRTASR
Kroky USA v Iraku, Sýrii, Líbyi a iných krajinách za posledné dve desaťročia mali za následok smrť viac ako 800-tisíc ľudí a vyhnanie ďalších miliónov z domovov, tvrdí čínske ministerstvo obrany.

Čínske ministerstvo obrany v nedeľu ostro kritizovalo americkú správu o vojenským ambíciách krajiny s tvrdením, že sú to Spojené štáty, ktoré predstavujú najväčšiu hrozbu pre medzinárodný poriadok a svetový mier. Informovala o tom agentúra AP.

Čína kritizuje USA

Vyhlásenie prišlo po výročnej správe amerického ministerstva obrany o stave čínskych ozbrojených síl, určenej pre Kongres USA. Podľa správy zo začiatku septembra môže mať zámery Pekingu "vážne dôsledky pre národné záujmy USA a bezpečnosť medzinárodného poriadku založeného na pravidlách".

Hovorca čínskeho ministerstva obrany plukovník Wu Čchien označil túto správu za "svojvoľné skreslenie" zámerov Číny a vzťahu medzi jej armádou a obyvateľmi.

"Mnoho rokov dôkazov ukazuje, že sú to USA, ktoré podnecujú regionálne nepokoje, porušujú medzinárodný poriadok a ničia svetový mier," vyhlásil.

Kroky USA v Iraku, Sýrii, Líbyi a iných krajinách za posledné dve desaťročia mali za následok smrť viac ako 800-tisíc ľudí a vyhnanie ďalších miliónov z domovov, uviedol Wu.

"Vyzývame USA, aby sa pozerali na budovanie národnej obrany a armády Číny objektívne a racionálne, prestali s nepravdivými vyhláseniami a súvisiacimi správami a podnikli konkrétne kroky na ochranu zdravého rozvoja bilaterálnych vojenských vzťahov," dodal hovorca.

Správa amerického Pentagónu skúma technické schopnosti a doktríny čínskej armády i konečné ciele jej posilňovania. Tvrdí, že k ním patrí aj to, aby sa táto armáda stala "praktickým nástrojom" čínskej štátnej politiky s aktívnou úlohou pri presadzovaní zahraničnej politiky Pekingu a "cieľov pozmenenia (určitých) aspektov medzinárodného poriadku".

Viacero faktorov

Správa konštatuje, že budúci vývoj v tomto smere ovplyvnia mnohé faktory. "Isté je však to, že (vládnuca čínska komunistická strana) sa usiluje o dosiahnutie strategického konečného stavu, ktorý v prípade, ak bude dosiahnutý a ak nebude riešená sprievodná modernizácia armády, bude mať vážne dôsledky pre národné záujmy USA a bezpečnosť medzinárodného poriadku založeného na pravidlách," dodáva.

Správa okrem iného skúma oblasti, kde čínska armáda - s dvoma miliónmi príslušníkov najväčšie stále ozbrojené sily na svete - prekonala Spojené štáty, napríklad pri veľkosti námorných síl, ktoré sú v súčasnosti s približne 350 loďami a ponorkami najväčšie na svete, v porovnaní s približne 293 vojenskými plavidlami USA.

Čína tiež vybudovala značný arzenál balistických a riadených striel a má jedny z celosvetovo najväčších jednotiek disponujúcich modernými systémami rakiet dlhého doletu typu zem-vzduch.
Tohtoročná správa Pentagónu prišla v čase, keď vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom dosiahli najhoršiu úroveň za niekoľko desaťročí v dôsledku sporov okolo obchodu, technológií, Taiwanu, ľudských práv a Juhočínskeho mora.

01 - Modified: 2022-09-19 15:50:26 - Feat.: - Title: Rusko sa zameria na posilnenie partnerstva s Čínou. Je to náš kľúčový cieľ, vyhlásila Moskva 02 - Modified: 2022-09-19 09:21:35 - Feat.: - Title: Washington zásadne porušil záväzok, kritizuje Bidenove slová o obrane Taiwanu Čína 03 - Modified: 2022-09-19 09:09:03 - Feat.: - Title: Hlavný epidemiológ vyzval Číňanov, aby sa nedotýkali cudzincov 04 - Modified: 2022-09-19 05:02:37 - Feat.: - Title: Americké sily by bránili Taiwan v prípade útoku Číny, vyhlásil Biden 05 - Modified: 2022-09-18 13:59:38 - Feat.: - Title: V Číne havaroval autobus na ceste do covidovej karantény, zomrelo 27 ľudí
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. september 2022 04:21