Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.12.2008, 00:00

Do Mekky prúdia milióny moslimov. Začala sa veľká púť

Pre moslimov na celom svete sa začalo obdobie púte hadždž -- piateho piliera islamu. Takmer tri milióny z nich pricestovali cez víkend do saudskoarabského mesta Mekka, kde sa zúčastnia na najväčšej a najtajomnejšej náboženskej púti na našej planéte. "Pre moslimov je cesta do Mekky symbolom návratu k legende o Mohamedovi. Pre silne veriacich moslimov je to vrchol náboženského života," povedal pre HN český analytik Filip Moravec.
Megapúť je v posledných rokoch známa aj nehodami s obrovským počtom obetí. Mnoho pútnikov každoročne ušliape masa ľudí na smrť a už tradične dochádza k smrteľným nehodám aj pri symbolickom kameňovaní Satana, pri ktorom tisíce ľudí hádžu naraz kamene. Aj keď saudskoarabská vláda zmenila niektoré pravidlá púte, a veriaci tak už napríklad nemusia ručne obetovať zvieratá, ale množstvo rituálov za nich urobia sprostredkovane iní, ešte stále zomierajú v Mekke desiatky ľudí ročne. Aj preto tento rok bude na bezpečnosť veriacich dohliadať stotisíc saudskoarabských policajtov.

Vstup zakázaný
Islam priamo prikazuje každému moslimovi, ktorému to umožňuje jeho finančná situácia a zdravotný stav, aby sa aspoň raz v živote zúčastnil na púti hadždž a navštívil tak miesta, ku ktorým smeruje každý veriaci svoje modlitby. Púť sa začína vždy dvanásty mesiac islamského kalendára.
Až donedávna však západný svet takmer nevedel, čo robia moslimovia na svojom najsvätejšom mieste. Do Mekky majú totiž dodnes zakázaný vstup všetci, ktorí neveria v Alaha. Po mnoho storočí mali Európania k dispozícií iba fantastické zápisky hŕstky odvážnych dobrodruhov, ktorí preoblečení za Arabov púť potajomky absolvovali. Až donedávna bola pritom púť hadždž životu nebezpečnou cestou, ktorá trvala často celé roky a človek sa z nej už nemusel vrátiť naspäť. Pútnici museli prekonať stovky kilometrov púští a území obývaných nepriateľskými kočovnými kmeňmi. Vďaka ekonomickému rozvoju v arabskom svete a dostupnosti komerčnej leteckej dopravy sa z púte hadždž stala v posledných rokoch masívna akcia, na ktorej sa zúčastňujú milióny veriacich z krajín z celého sveta.

Kríza zasiahla Mekku
Okrem náboženského rozjímania a modlitieb je hadždž aj ekonomickým motorom miliónovej Mekky. Len málo pútnikov odíde z púte bez toho, aby si kúpili na pamiatku suvenír, a mesto sa v období púte mení na obrovské trhovisko. Tento rok sa však svetová finančná kríza nevyhla ani tomuto náboženskému megabiznisu. Podľa prieskumov viacero amerických moslimov muselo pre neľahkú ekonomickú situáciu odložiť svoju púť do Mekky na budúce roky.

Najväčšie nešťastia:
1990
V tlačenici v tuneli Al--Maisim vedúceho z Mekky do Miny ušliapal dav 1 426 pútnikov.
1994
Pri kameňovaní Satana zahynulo 270 veriacich.
1998
Viac než 118 ľudí zomrelo a desiatky sa zranilo pri zmätku na moste Jamarat.
2004
Pri kameňovaní v Mine zahynulo 251 pútnikov, 244 ľudí sa zranilo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.