Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2020, 18:44

Čína sa správa po svete ako násilník, tvrdia Spojené štáty

Šéf americkej diplomacie pre východnú Áziu David Stilwell vyhlásil, že posledné mesiace priniesli "zvlášť nehorázne príklady správania Pekingu".

Čína sa správa po svete ako násilník, tvrdia Spojené štáty
Zdroj: Reuters

Čína sa v poslednom období po celom svete nespráva ako zodpovedný globálny aktér, ale skôr ako násilník, ktorý nepozná zákon.

Podľa agentúry Reuters to dnes uviedol vo svojich poznámkach pripravených pre senátny zahraničný výbor šéf americkej diplomacie pre východnú Áziu David Stilwell.

Najvyššie postavený diplomat USA pre európske záležitosti Phillip Reeker potom uviedol, že je Európa centrom snáh Pekingu o nahradenie USA v úlohe globálneho lídra.

Stilwell vyhlásil, že USA nechcú nútiť iné krajiny, aby sa pridali buď na stranu Washingtonu, či Pekingu. Spojené štáty však usilujú o to, aby sa ďalšie štáty postavili proti "škodlivému" konaniu Číny a chránili svoju suverenitu a ekonomické záujmy.

"Nehorázne príklady"

Spor medzi USA a Čínou však podľa neho nemusí prerásť do konfliktu a Spojené štáty sa budú snažiť s Pekingom spolupracovať v oblastiach, kde sa ich záujmy zhodujú, napríklad ohľadom KĽDR.

Stilwell tiež vyhlásil, že posledné mesiace priniesli "zvlášť nehorázne príklady správania Pekingu".

Medzi ne podľa neho patria násilnosti na hraniciach s Indiou, "agresívne" kroky v Juhočínskom mori, okolo Taiwanu a vo vodách, o ktoré vedie Čína spory s Japonskom.

Peking sa podľa neho tiež snaží vykoreniť tibetskú a mongolskou kultúru, "pokračuje v kampani represií a nútených prác" v oblasti Sin-ťiang, kde žijú menšinoví Ujgurovia, a presadil kontroverzný bezpečnostný zákon v Hongkongu.

"Toto nie sú kroky zodpovedného globálneho aktéra, ale násilníka neznalého zákona," povedal Stilwell.

Vláda stupňuje útoky

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa v posledných mesiacoch stupňuje útoky na Peking, pričom podľa mnohých pozorovateľov sa prezident snaží svojim tvrdým postojom presvedčiť voličov pred novembrovými voľbami, v ktorých bojuje o druhý mandát.

Čína sa tak stala hlavným zahraničnopolitickou témou kampane. Menšinoví demokrati v Senáte dnes predstavili vlastné zákony, ktoré by mali pomôcť USA čeliť rastúcemu vplyvu Číny, posilniť americkú konkurencieschopnosť a zmeniť spôsob, akým Spojené štáty udržiavajú diplomatické vzťahy s Pekingom.

Najvyššie postavený americký diplomat pre európske záležitosti Reeker dnes na rovnakom vypočutí v Senáte vyhlásil, že je Európa hlavným pôsobiskom Číny v jej snahe o nahradení USA v úlohe globálneho lídra. Primárne vojenskou hrozbou pre starý kontinent je však podľa neho naďalej Rusko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.