Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2020, 19:04

Kosovo udelilo Trumpovi jedno zo svojich najvyšších vyznamenaní Rád za slobodu

Ocenenie sa udeľuje občanom Kosova aj iných štátov za ich významný prínos k ochrane slobody Kosova.

Kosovo udelilo Trumpovi jedno zo svojich najvyšších vyznamenaní Rád za slobodu
Zdroj: Reuters

Kosovo dnes udelilo americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi jedno zo svojich najvyšších vyznamenaní za príspevok jeho vlády k zabezpečeniu slobody tejto bývalej srbskej provincie a tiež mieru a zmierenia v regióne. Informovala o tom agentúra AP.

Kosovský prezident Hashim Thaçi Trumpa vyznamenal Rádom za slobodu.

Toto vysoké ocenenie sa udeľuje občanom Kosova aj iných štátov za ich významný prínos k ochrane slobody Kosova.

Americká vláda sa v poslednom období aktívnejšie zapojila do medzinárodného úsilia o normalizáciu vzťahov medzi Kosovom a Srbskom, ktoré nezávislosť svojej bývalej autonómnej oblasti naďalej odmieta uznať.

​Srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Avdullahi Hoti pred dvoma týždňami podpísali v Bielom dome dohodu a normalizáciu ekonomických vzťahov.

Washingtonu sa však nepodarilo prinútiť Vučiča k tomu, aby podpísal bod, ktorý konštatuje, že cieľom je vzájomné uznanie Srbska a Kosova.

Predstavitelia Albáncov, ktorí tvoria väčšinu obyvateľstva Kosova, v roku 2008 jednostranne vyhlásili nezávislosť tejto oblasti. Stalo sa tak necelých desať rokov potom, čo Belehrad nad svojou provinciou stratil kontrolu po ozbrojenom konflikte ukončenom náletmi NATO na Srbsko.

Nezávislosť Kosova aktuálne uznáva približne polovica členských štátov OSN, medzi ktorými je okrem USA aj väčšina krajín EÚ.

Na druhej strane odmietavý postoj Srbska podporujú napríklad Rusko, Čína, India a Izrael. Uznanie sa Priština zatiaľ nedočkala ani od piatich členov EÚ - Slovenska, Španielska, Grécka, Cypru a Rumunska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.