Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2020, 16:31

Tisíce Londýnčanov vyšli do ulíc. Nepáčia sa im prísne opatrenia proti pandémii

Protest sa konal na tom istom mieste aj pred týždňom, pri potýčkach tam bolo niekoľko policajtov zranených a zadržaných bolo 32 ľudí.

Tisíce Londýnčanov vyšli do ulíc. Nepáčia sa im prísne opatrenia proti pandémii
Zdroj: Reuters

Niekoľko tisíc ľudí dnes protestovalo na londýnskom Trafalgarskom námestí proti sprísňovaniu opatrení týkajúcich sa epidémie koronavírusu. Na snímkach zo zhromaždenia nazvanom Nesúhlasíme bolo vidieť, že väčšina ľudí nemala rúška a neriadila sa ani požiadavkou dodržiavať odstup.

Na okrajoch davu bolo vidieť policajtov, ktorí nijako nezasahovali. Účastníkom vadí, že vláda ďalej sprísňuje opatrenia.

​Tento týždeň skrátila prevádzkovú dobu barov a reštaurácií, sprísnila požiadavky na nosenie rúšok a zvýšila pokuty za nedodržiavanie. Zakázala zhromaždenia viac ako šesť ľudí s výnimkou demonštrácií, pokiaľ ich organizátori zabezpečia odstupy.

Protest sa konal na tom istom mieste aj pred týždňom, pri potýčkach tam bolo niekoľko policajtov zranených a zadržaných bolo 32 ľudí.

Pred dnešnou akciou podľa agentúry AP polícia oznámila, že policajti budú s ľuďmi hovoriť a vysvetľovať im význam odstupov. K donucovacím prostriedkom a na rozháňaniu davu dôjde, až ak to bude nevyhnutné. V jednom prípade už policajti zabavili jednému účastníkovi podomácky vyrobený ochranný štít.

Rečníci na dnešnom zhromaždení odmietli kritiku, že šíria konšpiračné teórie. Ide im vraj len dodržanie ľudských práv a slobody vyjadrovania.

Jeden z účastníkov Dan Astin-Gregory povedal, že chápe, že Covid-19 zabíja a ľudia kvôli nemu trpia, avšak vládne opatrenia sú podľa neho neúmerne prísne. "Unavuje nás to strašenie a dezinterpretácie faktov. Unavuje nás obmedzovanie našich slobôd," povedal vo svojom vystúpení.

V Británii s Covidom-19 zomrelo viac ako 42-tisíc ľudí, čo je najvyššia bilancia v európskych krajinách. V posledných týždňoch sa rýchlo zvyšujú údaje o dennom náraste nakazených.

Opatrenia sa sprísňujú podľa podmienok v jednotlivých častiach Británie a do pondelka sa dotknú štvrtiny obyvateľov 66-miliónovej krajiny. Do skupiny oblastí so znepokojujúcim vývojom v piatok vláda zaradila tiež deväťmiliónový Londýn, kde by tak podľa AP mohli byť vyhlásené ďalšie sprísnené opatrenia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.