Zmierniť napätie v rusko-ukrajinskom konflikte sa pokúšal tiež francúzsky prezident Emmanuel Macron, keď sa snažil sprostredkovať rokovania medzi znepriatelenými stranami a Západom.
Pondelkové rozhodnutie Moskvy uznať nezávislosť ukrajinských separatistických republík sumarizuje francúzsky denník Le Monde titulkom "Po mesiacoch diplomatického napätia sa Putin rozhodol prevrhnúť stôl".
Le Figaro píše o "Putinovom vyhlásení vojny", ekonomický server Les Échos o "facke pre Západ". Ďalšie francúzske médiá potom komentujú Macronovu úlohu v rokovaní, riziko, ktoré tým podstupuje a možnú spojitosť s francúzskymi aprílovými prezidentskými voľbami.
"Kríza na Ukrajine v pondelok večer urobila krok do neznáma, alebo skôr do príliš známeho stretu zbraní a ľudskej bolesti, ktorá ho sprevádza," píše zástupca šéfredaktora Le Figaro Philippe Gélie.
"Keď už to vyzeralo, že (Rusko) bude načúvať vábeniu diplomatických sirén Emmanuela Macrona, ktorý sám tri dni stál na fronte horúčkovitého vyjednávania, pripravoval v tej istej chvíli šéf Kremľa eskaláciu napätia priamo v teréne," píše Gélie. Minské dohody "už nemajú ani cenu papiera, na ktorom boli napísané," uvádza novinár.
Macron ako prostredník
"V pondelok ráno mal (ruský prezident) Vladimir Putin na stole ponuku summitu s (americkým náprotivkom) Joeom Bidenom a možnosť pokračovať v diplomatickom meraní síl so Západom. K stretnutiu s americkým prezidentom nedôjde. Neskoro večer v dlhom televíznom prejave, v ktorom poprel existenciu modernej Ukrajiny, dal šéf Kremľa Západu facku, zatvoril dvere na rokovania a nepriamo Európe pohrozil konfliktom," napísal moskovský dopisovateľ Les Échos Benjamin Quenelle.
Macron "vložil všetok svoj vplyv na misky váh pri hľadaní čestného východiska, ktoré by zachovalo mier. Ak sa mu to podarí, môže si za to pripísať zásluhy. Ak sa kríza skončí čiastočnou alebo úplnou vojenskou inváziou na Ukrajinu, bude to na medzinárodnej scéne považované za zlyhanie francúzskej diplomacie," domnieva sa špecialista na medzinárodné vzťahy Patrick Martin-genier v rozhovore s týždenníkom L 'Obs.
K Macronovmu zdaru by mohlo prispieť, že Francúzsko je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN a tiež aktuálne predsedá Rade Európskej únie, podotýka Martin-Genier.
Macron ešte stále neoznámil svoju kandidatúru na prezidenta, hoci tá sa všeobecne očakáva. Jeho úloha v rusko-ukrajinských rokovaniach ale na priebeh predvolebnej kampane pravdepodobne bude mať len minimálny vplyv, pretože francúzskych voličov výrazne viac zaujímajú domáce politické témy ako kúpna sila, rast dôchodkov alebo budúcnosť najmladšej generácie, dodáva Martin-Genier.
Boj o prezidentský post
Ak by však Macron neuspel, nezdar by vo svojej kampani využili jeho oponenti, uzatvára rozhovor L 'Obs. Macronove snahy už dnes kritizovala jedna z jeho hlavných súperiek v prezidentských voľbách, krajne pravicová europoslankyňa Marine Le Penová.
Macron sa podľa nej pokúsil robiť sprostredkovateľa rokovaní, aby mohol na pozadí ich úspechu ohlásiť svoju kandidatúru. Po ich krachu teraz kandidatúru odďaľuje, súdi politička.
"Videla som fotografie neoholeného Emmanuela Macrona, hlavu v dlaniach. Všetko je to veľmi umelecky podané, ale nie je seriózne stavať komunikáciu na tejto téme," uviedla Le Penová v rozhovore so stanicou RTL.
"Dokonca sme si položili otázku, či je na týchto záberoch naozaj prezident republiky alebo niekto, kto sa snaží získať Nobelovu cenu za mier," dodala.
Denník L'Opinion pripomína pôvodnú hereckú kariéru ukrajinského prezidenta titulkom "Volodymyr Zelenský hrá svoju životnú úlohu".
Vyzdvihuje tiež jeho rétorické schopnosti, ktoré cez víkend naplno predviedol na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Zelenskyj sa preslávil ako komik, ktorý hral prezidenta. Na čelo Ukrajiny sa postavil po voľbách v roku 2019.