V Španielsku neuplynie deň bez toho, aby sa v médiách neobjavili správy o týranej či zavraždenej žene. Španielska vláda a spolu s ňou celá spoločnosť investujú veľké úsilie a nemalé prostriedky na odstránenie tohto javu. Každoročne totiž zomrie rukami svojich partnerov viac ako sto žien. Jeden z príbehov stále výrazne rezonuje v španielskej spoločnosti. Obeťou mala byť opäť ďalšia žena, stal sa ňou však profesor Jesús Neira. Muž, ktorý sa snažil pomôcť žene napadnutej jej vlastným partnerom, už viac ako 60 dní leží v kóme a jeho stav je stále kritický.
Téma násilia na ženách však môže byť dvojsečnou zbraňou, ktorej zlé použitie niekedy má ničivé následky. Dôkazom je 32-ročná Violeta Santander, ktorá podľa vyjadrení svedkov a kamerových záznamov v hoteli po agresii partnera spadla na zem. Na pomoc jej pribehol spomínaný profesor Neira, ktorý sa snažil privolať hotelových strážnikov. Vtedy ho odzadu napadol nadrogovaný priateľ Violety a dobil do bezvedomia.
Najhoršie na celom prípade je, že Violeta teraz tvrdí, že príčinou jej pádu nebol jej partner, ale závraty. Mladá žena všetkých presviedča, že nie je týraná. Svojmu strážnemu anjelovi, nachádzajúcemu sa medzi životom a smrťou, odkazuje, že nemal zasahovať. Violeta napriek veľkej kritike verejnosti obhajuje svojho partnera, ktorý má násilnícku minulosť plnú sexuálnych a drogových škandálov. V exkluzívnom televíznom rozhovore pre najsledovanejšiu súkromnú televíziu Telecinco, za ktorý podľa internetových zdrojov zinkasovala viac ako 70-tisíc eur, sa zmohla len na chabé vyjadrenie ľútosti nad stavom jej záchrancu. V očividne nacvičenom scenári však vehementne obhajovala svojho násilníckeho partnera, ktorý chce podľa vyjadrení spoluväzňa poskytovaním rozhovorov na celej situácii zarobiť.
Odborníci označujú tento jav za štokholmský syndróm, keď je obeť od páchateľa citovo závislá. Právo to však považuje za spolupáchateľstvo a krytie zločinu. Svetlo do celého prípadu prinesie súdny proces, hodnotenie verejnej mienky, ale Violeta jednoznačne prehrala.
StoryEditor