Archeológovia odhalili 59 sarkofágov zakopaných pred viac ako 2600 rokmi na pohrebisku v Egypte. Nález urobili v troch pohrebných šachtách v Sakkáre asi 30 kilometrov južne od metropoly Káhiry.
Na sobotňajšej tlačovej konferencii o tom informoval egyptský minister pre pamiatky a cestovný ruch Chálid Anan.
Na zverejnených fotografiách sú vidieť farebne maľované a dobre zachovalé drevené rakvy. Vo väčšine z nich sú múmie.
Prvý architekt vôbec
V Sakkáre, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO, sa pochovávalo viac ako 3000 rokov a cez dve milénia slúžila ako pohrebisko pre niekdajšie hlavné mesto Dolného Egypta Memfis.
Najznámejší z najmenej jedenástich pyramíd v Sakkáre je tá stupňovitá, ktorú nechal postaviť panovník Džóser z tretej dynastie.
Stavba je stará 4700 rokov a je považovaná za najstarší zo zachovalých pyramíd v Egypte. Staviteľom šesťposchodovej hrobky vysokej asi 60 metrov bol kráľovský architekt Imhotep, označovaný niekedy za prvého architekta vôbec.
"Pokladám to za úvod veľkého objavu," konštatoval Anan. Dodal, že bude ešte vyzdvihnutý neznámy počet ďalších sarkofágov.
Tie zdôraznené boli počas tlačovej konferencie vystavené. A jedna z nich, v ktorej je múmia, bola pred novinármi otvorená. Udalosti sa zúčastnilo aj niekoľko zahraničných diplomatov.
Novonájdená časť
Nález prvej časti sarkofágov, celkovo trinástich z nich, oznámili zástupcovia ministerstva pre pamiatky a cestovný ruch minulý mesiac. Nachádzali sa v novo nájdenej šachte, hlbokej 11 metrov.
Anan uviedol, že sarkofágy zo Sakkáry budú spolu s 30 drevenými rakvami, ktoré boli nájdené v Luxore na hornom toku Nílu, v novom múzeu, ktoré krajina buduje neďaleko pyramíd v Gíze.