Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2020, 07:32

Údaje o prípadoch nákazy v Británii boli cez víkend po poruche "umelo vysoké"

Britský premiér Boris Johnson varoval, že situácia v Spojenom kráľovstve bude najmenej do Vianoc "hrboľatá".

Údaje o prípadoch nákazy v Británii boli cez víkend po poruche "umelo vysoké"
Zdroj: Reuters

Takmer 16-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom v Spojenom kráľovstve sa v uplynulých týždňoch nedostalo do národného počítačového systému, z ktorého vychádzajú oficiálne údaje o denných nárastoch počtu infikovaných.

Oznámili to v nedeľu večer britské úrady, ktoré to pripísali technickej poruche. Informovala o tom stanica BBC.

Niektoré z dosiaľ nehlásených prípadov pridali k sobotňajšej bilancii 12.872 novoinfikovaných a nedeľňajšiemu číslu 22.961 nových prípadov nákazy.

Podľa upozornenia na oficiálnej stránke britskej vlády prinášajúcej údaje o koronakríze sú tak počty za tento víkend, ktoré by boli rekordnými, "umelo vysoké".

Počet prípadov presiahol pol milióna

Z oficiálnych údajov tiež vyplýva, že Spojené kráľovstvo v nedeľu presiahlo 500-tisíc potvrdených prípadov nákazy.

V krajine zaznamenali od začiatku pandémie 502 978 infikovaných a viac ako 42-tisíc úmrtí, informovala agentúra AFP.

Úrad verejného zdravotníctva v Anglicku uviedol, že technický problém sa týkal časti prípadov z 25. septembra až 2. októbra.

Johnson hovorí o hrboľatej situácii

Súčasne zdôraznil, že porucha v presune údajov neovplyvnila doručovanie výsledkov testov na ochorenie Covid-19 predmetným osobám, pričom všetci pozitívne testovaní dostali pokyn na samoizoláciu a zaradili ich do systému sledovania kontaktov, ktoré v týchto prípadoch stanovili ako prioritné.

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu varoval, že situácia v Spojenom kráľovstve bude najmenej do Vianoc "hrboľatá", pokiaľ ide o koronakrízu.

V rozhovore pre BBC povedal, že existuje "nádej" na zdolanie epidémie, pričom vyzval verejnosť, aby "sa správala bez strachu, no so zdravým rozumom"

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.