Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2020, 12:14

Armáda postaví v Prahe poľnú nemocnicu. Nárast prípadov je katastrofálny, tvrdí Babiš

Zvýšenie počtu lôžok a zdravotníckeho personálu je najvyššia priorita českej vlády.

Armáda postaví v Prahe poľnú nemocnicu. Nárast prípadov je katastrofálny, tvrdí Babiš
Zdroj: Reuters

Česká armáda začne v sobotu v areáli pražského výstaviska Letňany stavať dočasnú poľnú nemocnicu s kapacitou 500 lôžok.

Informovala o tom vo štvrtok televízia ČT24 s odvolaním sa na českého ministra vnútra Jana Hamáčka, ktorý je zároveň predsedom ústredného krízového štábu.

Lôžka poskytne Správa štátnych hmotných rezerv. Personál a vybavenie zabezpečí armáda, pričom lekárov môžu poskytnúť aj riaditelia nemocníc.

Ako Hamáček v stredu uviedol, že zvýšenie počtu lôžok a zdravotníckeho personálu je najvyššia priorita vlády.

Podľa súčasných odhadov totiž hrozí, že koncom októbra krajina "narazí na limity zdravotnej starostlivosti".

Český premiér Andrej Babiš vo štvrtok pred odchdom na summit EÚ do Bruselu povedal, že vláda by chcela od víkendu začať zvyšovať počet lôžok mimo nemocníc. Nárast nových prípadov nákazy (za stredu ich pribudlo 9544) označil za "katastrofálny".

Minister zdravotníctva Roman Prymula zverejnil vo štvrtok na Twitteri trojsekundové video, v ktorom hovorí: "Zostaňte doma". "Dôležitá výzva. 3 sekundy. Tie má každý z vás. Prosím o tzv. retweet," uviedol Prymula v pripojenom komentári.

Od stredy v Česku všetky školy od základných po vysoké prešli na dištančnú výučbu, výnimku majú triedy pre deti s osobitnými potrebami. Uzavreté sú reštaurácie, bary a kluby. Povolené je zhromažďovanie maximálne šiestich osôb. Väčšina opatrení platí do 3. novembra, teda do konca núdzového stavu. Školy majú byť zatiaľ zatvorené do 1. novembra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.