Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2020, 17:02

Prísne opatrenia v Slovinsku: Ľuďom zakázali prekročiť hranice okresu, v noci nesmú vychádzať

Slovinci nebudú môcť cestovať na zahraničné dovolenky. Do cudziny môžu ísť, len ak tam vlastnia nehnuteľnosť.

Prísne opatrenia v Slovinsku: Ľuďom zakázali prekročiť hranice okresu, v noci nesmú vychádzať
Zdroj: Peter Blaško

Slovinsko v reakcii na prudký nárast nakazených koronavírusom v posledných dňoch vyhlásilo stav pandemickej núdze. Sprísnilo aj opatrenia proti šíreniu ochorenia covid-19: obmedzí pohyb obyvateľov mimo miesta bydliska a zakáže vychádzanie v nočných hodinách. Informoval o tom dnes minister vnútra Aleš Hojs.

Slovinská vláda v nedeľu večer vyhlásila na území celého štátu na 30 dní stav pandémie, ktorý je druhom núdzového stavu a umožňuje sprísnenie doteraz platných opatrení v boji s nákazou.

​Od utorku večer začne v krajine platiť zákaz nočného vychádzania od 21:00 do 6:00. Výnimky budú len pre núdzové prípady a cesty do zamestnania, uviedol Hojs podľa agentúry APA s tým, že slovinská vláda v tomto ohľade nasleduje príklady ďalších krajín Európskej únie.

Stretávať sa bude môcť maximálne šesť ľudí, a to iba za predpokladu dodržiavania bezpečnej fyzickej vzdialenosti. Opatrenie má zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy, ku ktorému doteraz podľa Hojsa vo veľkej miere prispievali súkromné ​​večierky. Zakázané budú aj všetky verejné podujatia, bohoslužby či svadby.

Od dnešnej polnoci budú mať Slovinci zakázané vychádzať mimo okresu bydliska a sťaží sa tiež prekračovanie štátnej hranice, uviedla agentúra Hina.

Opustiť krajinu budú môcť občania iba v prípade, že vlastnia v cudzine nehnuteľnosť, o ktorú sa musia bezodkladne postarať. Dovolenka v zahraničí nebude dostatočným dôvodom pre odchod z krajiny, zdôraznil Hojs s odkazom na skutočnosť, že mnoho Slovincov vlastní víkendové domy na pobreží susedného Chorvátska.

​V nedeľu zaznamenali úrady viac ako dvojmiliónovej krajiny 537 nových pozitívnych prípadov koronavírusy a dve úmrtia s covidem-19. Cez víkendy však bývajú prírastky spravidla nižšie.

Doterajším rekordom je piatkových 898 infikovaných. Každým dňom rastie v Slovinsku počet pacientov v nemocniciach, momentálne sa tu nachádza 289 pacientov s Covidom-19. Počet infikovaných za posledné dva týždne na 100-tisíc obyvateľov vzrástol na 339.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.