Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2020, 20:53

Rusko obviňuje USA zo zasahovania do prezidentských volieb v Moldavsku

Rusko USA viní z "hrubých" snáh o ovplyvňovanie povolebnej situácie aj v postsovietskych štátoch "priateľských k Moskve", ako napríklad v Bielorusku či v Kirgizsku.

Rusko obviňuje USA zo zasahovania do prezidentských volieb v Moldavsku
Zdroj: TASR/AP

Rusko obvinilo v utorok Spojené štáty z prípravy "revolúcie" v Moldavsku, bývalej krajine Sovietskeho zväzu.

Stalo sa to pred moldavskými novembrovými prezidentskými voľbami, uvádza agentúra AFP s tým, že Moskva obdobne Washington obviňuje aj z miešania sa do povolebných záležitostí v Bielorusku či Kirgizsku.

"Teraz jasne vidíme, že Američania pripravujú v Moldavsku revolučný scenár," povedal riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Sergej Naryškin.

V nadchádzajúcich moldavských prezidentských voľbách, ktoré sa budú konať 1. novembra, sa uchádza o opätovné znovuzvolenie promoskovský prezident Igor Dodon, ktorý pred štyrmi rokmi porazil proeurópsky orientovanú Maiu Sanduovú.

Ako poznamenáva AFP, Moldavsko je rozdelené na tých, čo podporujú užšie vzťahy s EÚ a najmä susedným Rumunskom a na druhej strane stojacich stúpencov Ruska.

Washington sa podľa Naryškina domnieva, že Dodon vo voľbách zvíťazí a preto teraz podnecuje tamojšiu opozíciu, aby po voľbách vyšla do ulíc, spochybnila ich platnosť a žiadala ich opakovanie. V miestnych médiách sa pritom podľa Naryškina šíria dezinformácie a americkí predstavitelia údajne presviedčajú moldavské bezpečnostné zložky, aby sa v prípade vypuknutia protestov postavili na stranu demonštrujúcich.

Rusko navyše USA viní z "hrubých" snáh o ovplyvňovanie povolebnej situácie aj v postsovietskych štátoch "priateľských k Moskve", ako napríklad v Bielorusku či v Kirgizsku. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko čelí masovým pouličným protestom od augusta, keď sa na základe oficiálnych výsledkov volieb, ktorá však spochybňuje opozícia, stal opäť prezidentom krajiny.

Kirgizský, promoskovský prezident Sooronbaj Žeenbekov odstúpil z funkcie minulý týždeň. V krajine totiž vypukla politická kríza po parlamentných voľbách, ktoré sa konali 4. októbra. Prívrženci strán, ktoré sa nedostali do parlamentu, sa v noci na 6. októbra zmocnili niekoľkých vládnych budov a prepustili z väzenia exprezidenta Almazebka Atambajeva a mnoho ďalších politikov.

Naopak Rusko dlhodobo čelí obvineniam zo zasahovania do prezidentských volieb v USA v roku 2016, v ktorých zvíťazil Donald Trump. Spojené štáty okrem toho v pondelok uviedli, že šiesti bývalí príslušníci špecializovanej jednotky ruskej vojenskej rozviedky GRU prostredníctvom kybernetických útokov pokúsili narušiť priebeh volieb vo Francúzsku i zimných olympijských hier v Južnej Kórei.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.