StoryEditor

Čierna smrť sa vracia medzi ľudí

16.01.2008, 23:00

Čierna smrť, ktorá pred niekoľkými storočiami desila našich predkov a nemilosrdne pustošila stredovekú Európu, nemusí zostať iba temnou spomienkou na dávne časy. Obávaný mor totiž vôbec nie je chorobou, ktorá patrí iba do učebníc histórie. Práve naopak -- skupina britských lekárov a vedcov tvrdí, že mor nielenže nezmizol, ale v budúcich rokoch treba počítať s návratom veľkých epidémií. Odborníci sa dokonca obávajú, že teroristi by mohli dostať do rúk novú biologickú zbraň.

Mor na postupe
Za posledné dve desaťročia podľahli moru na celom svete stovky ľudí ročne. Podľa lekárov sa však toto ochorenie v posledných rokoch začalo nekontrolovane rozširovať do viacerých krajín, kde doteraz nebolo. Problémy s ním majú predovšetkým v Afrike. Za kritickú považujú odborníci situáciu hlavne v Konžskej demokratickej republike, kde v niektorých regiónoch zničila dlhoročná občianska vojna aj tú najzákladnejšiu lekársku starostlivosť. Lekári však bijú na poplach aj na Madagaskare, v Tanzánii, Ugande alebo Mozambiku. Nakazenie morom zaznamenávajú však tiež v Spojených štátoch, ročne ide o desiatky prípadov.
"Mor je na postupe. V Afrike očividne prepukla epidémia z niekoľkých ohnísk," uvádza britský špecialista Michael Begon. Pôvodcom choroby je podľa neho baktéria Yersinia pestis, ktorú prenášajú hlodavce. Prostredníctvom bĺch je možný aj prenos na človeka. Vtedy je možný aj prenos z človeka na človeka. Mor sa rozlišuje podľa typu choroby a spôsobu nákazy. Žľazový a abortívny mor je možné prežiť. Smrteľný je pľúcny a septický mor. S liečbou sa však musí začať okamžite na začiatku ochorenia.

Na vine je otepľovanie
Už v minulosti vedci upozorňovali, že morové epidémie sa môžu vrátiť v dôsledku teplejšieho a vlhšieho počasia, spôsobeného globálnym otepľovaním. "Vlhšie a teplejšie počasie znamená, že baktérie sa budú vyskytovať častejšie, než je bežné, a že šance ich rozšírenia na človeka je väčšia. Táto spojitosť je veľmi významná. Rovnako dôležité je aj obzrieť sa späť na čiernu smrť v 13. storočí, pretože v tom čase malo počasie rovnaký charakter -- teplejší a vlhkejší -- aký predpokladáme aj v budúcnosti," povedal nórsky epidemiológ Nils Stenseth, ktorý sa podieľal na novej štúdii.
Morové epidémie vyhubili v Európe milióny ľudí. Toto ochorenie bolo známe už v antike. Posledná veľká nákaza sa kontinentom prehnala začiatkom 18. storočia.
Liečba antibiotikami pomáha len pri včasnom začiatku. Neexistuje žiadne očkovanie, preventívne užívanie antibiotík však môže ochoreniu u ohrozených ľudí zabrániť.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. december 2024 03:16