Reuters
StoryEditor

Erdogan má riešenie pre Cyprus, chce ho natrvalo rozdeliť

15.11.2020, 20:17
Autor:
TASRTASR
Cyprus je rozdelený od roku 1974, keď tam došlo k povstaniu cyperských Grékov a následnej vojenskej intervencii Turecka.

Na ostrove Cyprus existujú dva národy a dva samostatné štáty. V nedeľu to povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas návštevy Severocyperskej tureckej republiky, ktorá nie je uznávaná medzinárodným spoločenstvom s výnimkou Ankary. Informovala o tom agentúra AFP.

Erdogan zároveň vyzval na rokovania o trvalom rozdelení Cypru, teda tzv. dvojštátnom riešení. Doterajšie rokovania boli zamerané na znovuzjednotenie tohto stredomorského ostrova, pripomína AFP.

Erdogan sa plánuje stretnúť s novozvoleným lídrom Tureckom okupovanej časti Cypru Ensinom Tatarom.

Ten v druhom kole prezidentských volieb v októbri porazil úradujúceho prezidenta Mustafu Akinciho, ktorý je známy ako podporovateľ znovuzjednotenia tohto rozdeleného stredomorského štátu a rokovaní s cyperskými Grékmi i ako zástanca dvojnárodnej federácie.

Turecký prezident avizoval tiež účasť na pikniku vo Varoši. Táto oblasť Cypru mala v súlade s rezolúciami BR OSN zostať nedotknutá, kým sa tam nevrátia cyperskí Gréci vyhnaní odtiaľ v roku 1974.

Pred viac ako mesiacom - 8. októbra - však vtedajší predseda vlády Ersin Tatar, s Erdoganovou podporou umožnil prístup tureckocyperskej verejnosti do Varoše - opustenej štvrte v meste Famagusta - známom kedysi ako Perla Stredomoria, dnes prezývanom Mesto duchov.

Plánovanú návštevu tureckého prezidenta Cyprus v sobotu označil za "bezprecedentnú provokáciu".

"Prítomnosť tureckého prezidenta na oslave 37. výročia vyhlásenia pseudoštátu, ako aj jeho návšteva mesta Famagusta, je bezprecedentnou výzvou a je v úplnom rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN," uvádza sa vo vyhlásení kancelárie prezidenta Cyperskej republiky Nikosa Anastasiadisa.

Cyprus je rozdelený od roku 1974, keď tam došlo k povstaniu cyperských Grékov a následnej vojenskej intervencii Turecka. V južnej časti Cypru žije prevažne etnicky grécke obyvateľstvo, zatiaľ čo sever krajiny obývajú prevažne etnickí Turci.

Suverenitu Severocyperskej tureckej republiky uznáva iba Ankara, medzinárodné spoločenstvo nie. Cyprus sa stal členskou krajinou Európskej únie v roku 2004.

01 - Modified: 2022-08-07 17:56:51 - Feat.: - Title: Lepšia než očakávaná letná sezóna pomôže Grékom zmierniť vplyv cien energií 02 - Modified: 2022-08-07 04:59:53 - Feat.: - Title: Niekoľko tureckých bánk sa pripája k ruskému platobnému systému, uviedol Erdogan 03 - Modified: 2022-08-06 14:43:25 - Feat.: - Title: Erdogan po rokovaní s Putinom: Turecko bude Rusku za časť dodávok plynu platiť v rubľoch 04 - Modified: 2022-08-05 18:11:12 - Feat.: - Title: Moskva oznámila, že Turecko pristúpilo na platby v rubľoch za ruský plyn 05 - Modified: 2022-08-05 17:53:55 - Feat.: - Title: Prosba v podobe prinútenia. Putin by s pomocou Turecka vedel obísť západné sankcie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. august 2022 01:06