Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2020, 08:05

Vzdáva to? Trump stiahol veľkú časť žaloby na voľby v Pensylvánii

Prípad sa tak zúžil na menší počet hlasovacích lístkov.

Vzdáva to? Trump stiahol veľkú časť žaloby na voľby v Pensylvánii
Zdroj: Reuters

Volebný tím amerického prezidenta Donalda Trumpa odvolal v nedeľu významnú časť svojej žaloby, ktorú podal v snahe zabrániť potvrdeniu výsledkov prezidentských volieb v štáte Pensylvánia. Prípad sa tak zúžil na menší počet hlasovacích lístkov, informovala agentúra Reuters.

Pozmenená žaloba podaná na federálnom súde neobsahuje tvrdenie, že volební predstavitelia nezákonne bránili pozorovateľom v tom, aby sledovali sčítanie hlasov odovzdaných poštou v mestách Filadelfia a Pittsburgh.

Zredukovaná žaloba sa teraz zameriava na tvrdenie, že volebné komisie v okresoch naklonených demokratom umožnili voličom opraviť chyby v ich hlasoch odovzdaných poštou v rozpore so štátnym zákonom.

Podľa úradov sa tento spor týka malého počtu hlasovacích lístkov v Pensylvánii, kde demokrat Joe Biden podľa odhadov zvíťazil s náskokom viac ako 60-tisíc hlasov.

Predstavitelia Pensylvánie požiadali sudcu, aby Trumpovu žalobu zamietol. Argumentujú tým, že volební pozorovatelia mohli posudzovať spracovanie hlasov zaslaných poštou a že všetky okresy v štátu mali dovolené informovať obyvateľov, že v ich hlasoch zaslaných poštou sa vyskytli nedostatky, aj keď to nebolo pre tamojšie úrady povinné.

Trumpov volebný tím naďalej žiada, aby súd vydal nariadenie, ktoré pensylvánskemu štátnemu tajomníkovi, ktorý má na starosti volebný proces, zakázalo potvrdiť výsledok volieb. Osvedčiť ich platnosť by mal oficiálne 23. novembra.

V Pensylvánii, ktorá v kontexte volieb v USA patrí medzi kľúčové štáty, zvíťazil podľa odhadov amerických médií Trumpov demokratický súper Biden. Práve zisk tohto štátu Bidena posunul nad hranicu 270 hlasov voliteľov potrebných na celkové víťazstvo v prezidentských voľbách. Podľa posledných odhadov z piatka získal Biden napokon 306 a Trump 232 hlasov v Zbore voliteľov, ktorý formálne zvolí nového prezidenta 14. decembra.

Trumpov tím už podal sériu žalôb vo viacerých kľúčových štátoch a sám úradujúci šéf Bieleho domu v nedeľu avizoval ďalšie.

"Naše veľké prípady ukazujúce neústavnosť volieb 2020 - a pobúrenie nad vecami, ktoré boli urobené, aby sa zmenili výsledky - budú čoskoro podané!," napísal v tvíte.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.