Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.11.2020, 21:08

Trump tesne pred koncom mandátu avizuje sťahovanie vojsk z Afganistanu a Iraku

USA sa zaviazali, že privedú všetky svoje jednotky späť do 14 mesiacov, a že odídu aj vojaci ostatných krajín NATO.

Trump tesne pred koncom mandátu avizuje sťahovanie vojsk z Afganistanu a Iraku
Zdroj: TASR/Patrick Semansky

Americký prezident Donald Trump sa chystá znížiť počet amerických vojakov v Afganistane na 2500 z dnešných asi 4500 pred svojím odchodom z funkcie, ktorý má nastať 20. januára.

Z Iraku potom stiahne 500 vojakov, zostane ich tam teda 2500. Podľa agentúry Reuters to dnes to oznámil dočasný šéf Pentagónu Christopher Miller. Trumpov bezpečnosťou poradca Robert O'Brien dodal, že prezident dúfa v návrat všetkých vojsk do USA z oboch krajín do mája budúceho roka.

Trump v minulosti tvrdil, že nariadi kompletné stiahnutie jednotiek už do tohtoročných Vianoc. Množstvo vysoko postavených vojenských činiteľov pritom presadzuje pomalší návrat amerických vojakov.

Podľa kritikov totiž môžu unáhlené kroky ohroziť už tak oslabenú bezpečnostnú situáciu v Afganistane a uškodiť mierovým rozhovorom, ktoré vedie afganská vláda s povstaleckým hnutím Taliban.

Miller dnes vyhlásil, že notifikovaný krok "je v súlade s našimi plánmi a strategickými cieľmi". Krátko po Millerovom oznámení varoval Trumpov blízky spojenec a šéf republikánskej senátnej väčšiny Mitch McConnell pred akýmikoľvek veľkými zmenami v americkej obrannej a zahraničnej politike v najbližších mesiacoch, vrátane rozhodnutí ohľadom sťahovania vojsk z Afganistanu a Iraku.

Znížený počet vojakov by mal byť podľa Millera v oboch krajinách už k 15. januáru, teda len päť dní predtým, než do prezidentského úradu nastúpi demokrat Joe Biden, ktorý podľa amerických médií zvíťazil v nedávnych prezidentských voľbách. Trump však odmieta uznať svoju prehru, opakovane sa vyhlasuje za víťaza a bez dôkazov tvrdí, že demokrati pri hlasovaní masovo podvádzali.

Sťahovanie amerických vojsk z Afganistanu začalo po podpísaní mierovej dohody medzi Spojenými štátmi a Talibanom na začiatku tohto roka. USA sa zaviazali, že privedú všetky svoje jednotky späť do 14 mesiacov, a že odídu aj vojaci ostatných krajín NATO. Taliban na oplátku sľúbil, že nedovolí svojim členom a ani žiadnym iným organizáciám využívať afganské územie na útoky na USA a ich spojencov.

Niektorí americkí a afganskí činitelia však tvrdia, že Taliban stále udržuje väzby na teroristickú sieť al-Kájda, čo bol dôvod, prečo USA podnikli do Afganistanu v roku 2001 po teroristických útokoch z 11. septembra vojenskú intervenciu. Mnohí z nich preto Trumpa nabádajú, aby v krajine ponechal existujúcich asi 4500 vojakov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.