Európska komisia dnes odporučila členským štátom Európskej únie využívať v rámci uľahčenia ciest cez hranice antigénové rýchlotesty.
Štáty by ich podľa Bruselu mali nasadzovať vo vhodných prípadoch, čím by napríklad posilnili mnohokrát nedostatočnú kapacitu klasických testov. Viacero krajín Európskej únie zatiaľ najmä kvôli menšej spoľahlivosti rýchlotestov s ich širším používaním a uznávaním výsledkov váha.
Pre vzájomné uznávanie výsledkov testov a možnosť širokého využívania antigénnych rýchlotestov sa koncom októbra vyslovili prezidenti a premiéri EÚ počas videosummitu venovaného koordinácii opatrení proti covidu-19.
Nádej pre aerolinky
Epidemiológovia jednotlivých krajín však majú rozdielne názory najmä na to, či by nasadenie menej spoľahlivých rýchlotestov nemohlo mať negatívny vplyv na šírenie nákazy. Za ich používanie lobujú najmä aerolinky, ktorým kvôli pandémii dramaticky ubudlo klientov a od testov s prakticky okamžitými výsledkami si sľubujú aspoň čiastočné uľahčenie prevádzky na medzinárodných linkách.
Členské štáty by podľa dnešných nezáväzných odporúčaní mali využívať testy, ktoré majú úspešnosť najmenej 80 percent, aby zabránili veľkému množstvu chybných výsledkov. Výhodou rýchlotestov môže byť fakt, že by vzorky mohol podľa komisie okrem zdravotníkov odoberať aj "vyškolený personál".
Európske úrady už chystajú spoločné štandardy pre nasadenie týchto testov na letiskách po celej EÚ. Podľa komisie by mohli byť využívané napríklad aj pri hromadnom testovaní populácie, ktoré zorganizovalo napríklad Slovensko.
Všeobecná zhoda sa nečaká
"Testovanie je kľúčovým nástrojom, ako spomaliť šírenie covidu-19. Dnešným odporúčaním využívať antigénnne rýchlotesty chceme zlepšiť koordináciu testovacích metód členských štátov," uviedla eurokomisárka pre zdravotníctvo Stella Kyriakidisová.
O nezáväznom návrhu komisie by mali vo štvrtok pri ďalšej videokonferencii hovoriť lídri krajín únie. Podľa diplomatov však nemožno čakať, že by s koordinovaným využívaním rýchlotestov v najbližšej dobe súhlasili všetky členské štáty.
Nemecké predsedníctvo EÚ podľa agentúry Reuters v posledných týždňoch zisťovalo medzi krajinami podporu pre využívanie antigénnych testov a dospelo k záveru, že "veľká skupina" krajín považuje diskusiu o "minimálnych spoločných štandardoch za predčasnú".