TASR/AP
StoryEditor

Azerbajdžanská armáda vstúpila do prvého okresu odovzdaného Arménmi

20.11.2020, 08:47
Autor:
TASRTASR
Agdam je jedným z troch okresov, ktoré majú etnickí Arméni odstúpiť Azerbajdžanu

Azerbajdžan v piatok oznámil, že jeho vojaci vstúpili do okresu Agdam, ktorý susedí s Náhorným Karabachom a ktorý po 27 rokoch vrátili arménski separatisti na základe Ruskom sprostredkovanej dohody o prímerí ukončujúcej šesťtýždňový brutálny konflikt v danom regióne. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Agdam je jedným z troch okresov, ktoré majú etnickí Arméni odstúpiť Azerbajdžanu. Ďalšími sú Kalbadžar (25. novembra) a Lačin (do 1. decembra).

Azerbajdžanské jednotky vstúpili do Agdamu iba deň po tom, ako z neho odišli kolóny arménskych vojakov a tankov.

Termín odložili

Odovzdanie územia sa malo začať už v nedeľu, ale azerbajdžanský prezident Ilham Alijev tento konečný termín odložil o týždeň z "humanitárnych" dôvodov; obyvatelia totiž začali húfne utekať zo svojich domov a ničiť svoj majetok.

Väčšina územia okresu Agdam bola pod kontrolou arménskych separatistov od roku 1993. Pred prvým konfliktom tam žilo zhruba 130-tisíc ľudí - väčšinou etnických Azerbajdžancov, ktorí boli neskôr vyhnaní zo svojich domovov.

Tisíce mŕtvych

Prudké boje medzi azerbajdžanskými silami a arménskymi separatistami v Náhornom Karabachu vypukli koncom septembra a vyžiadali si tisíce mŕtvych a omnoho viac vysídlených.

Títo dlhodobo znepriatelení postsovietski rivali sa minulý týždeň zhodli na podpísaní prímeria, pričom súčasťou dohody je vyslanie ruských mierových jednotiek do Náhorného Karabachu a odstúpenie časti územia tohto regiónu Azerbajdžanu.

Separatisti v Náhornom Karabachu a niekoľkých okolitých okresoch vyhlásili po prvej vojne v 90. rokoch, s bilanciou približne 30-tisíc mŕtvych, nezávislosť Náhornokarabašskej republiky, ktorú však neuznáva žiadny člen OSN vrátane Arménska.

Arménsko má vrátiť 15-20 percent územia Náhorného Karabachu, ktoré nedávno dobyl Azerbajdžan, vrátane historického mesta Šuša.

Na dohode sa podieľalo Rusko

Dohodu o úplnom ukončení bojov v Náhornom Karabachu podpísali 9. novembra v Moskve arménsky premiér Nikol Pašinjan, azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a ruský prezident Vladimir Putin ako líder regionálnej mocnosti.

Pašinjan sa minulý týždeň vyjadril, že nemal inú možnosť, než dohodu podpísať. Podľa vlastných slov berie za toto rozhodnutie zodpovednosť; odstúpiť z funkcie však odmieta.

Bezprostredne po podpísaní dohody protestovali v centre arménskej metropoly Jerevan tisíce demonštrantov a žiadali premiérovu rezignáciu.

01 - Modified: 2024-12-16 10:21:44 - Feat.: - Title: Luxus napriek sankciám. Tovar zo Západu prúdi do Moskvy z juhu, horšie sa žije iba bežným Rusom 02 - Modified: 2024-12-05 21:06:50 - Feat.: - Title: Blanár ocenil pokrok Azerbajdžanu v mierových rokovaniach s Arménskom, vyjadril slovenskú podporu 03 - Modified: 2024-11-23 23:28:04 - Feat.: - Title: Samit COP29 prijal dohodu, ktorá navyšuje financovanie rozvojových štátov 04 - Modified: 2024-11-23 18:51:18 - Feat.: - Title: Najmenej rozvinuté štáty sa dočasne stiahli z rokovaní klimatického samitu, chcú lepší návrh 05 - Modified: 2024-11-23 08:28:05 - Feat.: - Title: "Žiadna dohoda je lepšia ako zlá dohoda." Aktivistické skupiny kritizujú nový návrh klimatického samitu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. december 2024 00:51