Maďarský premiér Viktor Orbán s poľským partnerom Mateuszom Morawieckým na štvrtkovom stretnutí v Budapešti potvrdili pozíciu oboch krajín v otázke vetovania dlhodobého rozpočtu EÚ a s ním spojeného plánu na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze. Informovala o tom agentúra AP.
Morawiecki na tlačovej konferencii po stretnutí uviedol, že podmieňovanie čerpania finančných prostriedkov EÚ dodržiavaním princípov právneho štátu považuje za "mimoriadne nebezpečné a zlé riešenie", ktoré môže v budúcnosti viesť k rozpadu Európskej únie.
Zdôraznil, že takýto mechanizmus nie je začlenený do základných zmlúv EÚ. Dodal, že Varšava a Budapešť použitím veta "bránia jednotu Únie".
Orbán po stretnutí uviedol, že debata EÚ o právnom štáte sa nesmie spájať s otázkami riešenia hospodárskej krízy.
"Ktokoľvek ich spája, je nezodpovedný, pretože kríza si vyžaduje rýchle ekonomické rozhodnutia," uviedol.
Vo svojom spoločnom vyhlásení šéfovia vlád oboch krajín odmietli akýkoľvek mechanizmus, ktorý by finančne sankcionoval členské štáty EÚ za porušenie demokratických princípov.
Maďarsko a Poľsko vetovali dohodu o sedemročnom rozpočte Únie na roky 2021-27 a tiež plán obnovy v hodnote 750 miliárd eur.
Dôvodom bolo, že sa EÚ podarilo presadiť nový právny mechanizmus o previazanosti čerpania eurofondov s dodržiavaním zásad právneho štátu.
Na tzv. kondicionalite sa v tomto smere dohodli 5. novembra v Rade EÚ vyjednávači Európskeho parlamentu a nemeckého predsedníctva.
Členské krajiny EÚ, ktoré nebudú dodržiavať zásady právneho štátu, podľa tejto dohody riskujú stratu prístupu k finančným prostriedkom EÚ.