Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2020, 11:55

Rakúska obec Fucking sa premenuje. Chce sa vyhnúť neželanej pozornosti aj krádežiam cedulí

Osada Fucking bola doteraz stálou súčasťou zoznamov miestnych mien, ktoré u ľudí znalých angličtiny vyvolávajú úsmev na tvári.

Rakúska obec Fucking sa premenuje. Chce sa vyhnúť neželanej pozornosti aj krádežiam cedulí
Zdroj: Wikimedia Commons/Benjamin Dauth

Po rokoch sporov sa obyvatelia rakúskej osady Fucking rozhodli, že zmenia jej názov. Od budúceho roka sa bude dedinka so stovkou obyvateľov menovať Fugging.

Podľa agentúry AFP sa tak miestni chcú vyhnúť nechcenej pozornosti, ktorej čelili kvôli podobnosti názvu osady s anglickým vulgárnym výrazom pre pohlavný styk.

Fucking leží v Hornom Rakúsku, asi tridsať kilometrov severne od Salzburgu. Zmenu názvu osady na Fugging schválila po dlhoročných debatách rada obce Tarsdorf, ktorej je dedina súčasťou.

Nechcená pozornosť 

"Obecná rada sa rozhodla premenovať osadu Fucking na Fugging a to s účinnosťou k 1. 1. 2021," stojí v uznesení zverejnenom na stránkach Tarsdorfu. "Môžem to potvrdiť. Viac sa k tomu ale vyjadrovať nebudem," povedala agentúre Reuters starostka Andrea Holznerová.

Podľa rakúskych médií k zmene názvu miestni pristúpili najskôr preto, že už boli unavení záujmom ľudí na internete i tých, ktorí sa do Fuckingu schádzali, aby si zaobstarali fotografiu s ceduľou označujúcou začiatok či koniec obce.

Dopravné značky s nápisom Fucking sa navyše stávali predmetom častých krádeží a obec Tarsdorf tak musela platiť za ich náhradu.

Bežná koncovka 

Názov dedinky je podľa niektorých zdrojov odvodený od mena istého Adalperta von Vucckingena, ktorý tu žil v 11. storočí. Podľa iných zdrojov zaň môže bavorský šľachtic Focko, ktorý žil už v 6. storočí. Prípona -ing je v názvoch bavorských obcí pomerne bežná.

Osada Fucking bola doteraz stálou súčasťou zoznamov miestnych mien, ktoré u ľudí znalých angličtiny vyvolávajú úsmev na tvári.

Po návšteve hornorakúskej dedinky potmehúdsky turisti často mierili tiež do bavorského Pettingu, ktorý leží necelých 20 kilometrov od Fuckingu, či do o niečo vzdialenejšej bavorskej obce Kissing.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.