Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.12.2020, 21:07

Mnohí českí zdravotníci v prvej línii márne čakajú na odmeny

České ministerstvo zdravotníctva vydalo v októbri opatrenie, ktorým prikázalo nemocniciam obmedziť tzv. elektívnu (odložiteľnú) starostlivosť a plánované výkony.

Mnohí českí zdravotníci v prvej línii márne čakajú na odmeny
Zdroj: Reuters

V Česku sa už od jari veľa rozpráva o mimoriadnych odmenách pre zdravotníkov v prvej línii, ktorí sa starajú o pacientov s ochorením COVID-19, ale v mnohých českých nemocniciach na ne zatiaľ lekári aj zdravotné sestry čakajú márne. A v niektorých budú ešte dlho čakať. Naopak, hrozí plošné znižovanie miezd, napísal v utorok portál Novinky.cz.

Redakcii denníka Právo sa dostal do ruky interný list zamestnancom covidového oddelenia z Oblastnej nemocnice Kladno, ktorá patrí pod Stredočeský kraj. Vedenie nemocnice v ňom oznamuje, že nemá na odmeny peniaze.

V liste vedenie píše, že nemocnica "na tom nie je finančne najlepšie" a "je veľmi pravdepodobné, že vo februári oznámime všetkým zamestnancom vyplácanie mzdy len vo výške 60 percent. Na viac totiž na našich účtoch nebudú peniaze".

Nemocnicu podľa námestníka pre liečebnú a preventívnu starostlivosť Libora Zahradníčka trápi výrazný nárast nákladov a prepad príjmov.

České ministerstvo zdravotníctva vydalo v októbri opatrenie, ktorým prikázalo nemocniciam obmedziť tzv. elektívnu (odložiteľnú) starostlivosť a plánované výkony. Zdravotnícke zariadenia preto prišli o peniaze. Koncom novembra vláda toto opatrenie zrušila a elektívna starostlivosť sa začína v nemocniciach obnovovať.

Zahradníček prosí v liste zamestnancov covidového oddelenia o zhovievavosť a pochopenie. Dodal, že polovicu odmeny budú vyplácať od 1. decembra, ale druhú polovicu im budú dlhovať - vyplatia ju hneď, keď príde nejaká finančná injekcia, či už dotácie z kraja, alebo vyúčtovanie poisťovňami.

Ministerstvo zdravotníctva rozoslalo do nemocníc peniaze na mimoriadne odmeny za prvú, jarnú vlnu koronavírusu začiatkom novembra. Vyčlenilo na ne 11,5 miliardy korún (435.639.063 eur) a zdravotníci, ktorí pracovali od marca do mája na plný úväzok, môžu dostať maximálne 75.000 korún (2841 eur) hrubého, uviedli Novinky.cz.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.