TASR/AP
StoryEditor

Holandsko zaviedlo bleskovo tvrdý lockdown, premiér si v priamom prenose vypočul piskot

15.12.2020, 09:39
Autor:
TASRTASRpebpeb
Nemáme tu do činenia s obyčajnou chrípkou, ako sa domnievajú ľudia za nami, povedal premiér odkazujúc na zhromaždených demonštrantov.

Holandsko čaká cez vianočné sviatky dosiaľ najprísnejší lockdown. Počas nasledujúcich piatich týždňov budú v krajine zatvorené školy aj obchody ponúkajúce iné než základné tovary. Oznámil to v pondelok holandský premiér Mark Rutte, ktorého citovala agentúra AFP.

Opatrenia prijala vláda v súvislosti so zhoršujúcou sa situáciou so šírením koronavírusu v krajine.

​Prejav premiéra k občanom vysielala v priamom prenose holandská televízia, pričom v pozadí bolo počuť výkriky a pískanie demonštrantov, ktorí sa zhromaždili pred Rutteho kanceláriou. Premiér zdôraznil, že reštrikcie sú nevyhnutné na potlačenie šírenia nákazy v krajine.

"Holandsko bude päť týždňov uzavreté. Nemáme tu do činenia s obyčajnou chrípkou, ako sa domnievajú ľudia za nami," dodal premiér odkazujúc na zhromaždených demonštrantov.

Holanďanom sa odporúča, aby sa zdržovali doma a denne nepríjimali viac ako dvoch hostí, spresnil Rutte. Dodal, že opatrenia ostanú v platnosti do 19. januára.

Od dnešného dňa svoje prevádzky museli zatvoriť všetky obchody okrem tých s nevyhnutným tovarom, ako sú supermarkety, potraviny či lekárne. Zatvorené musia byť aj múzeá, zoologické záhrady, kiná či posilňovne. Školy sa zatvoria v stredu.

Rutte dodal, že reštaurácie aj tzv. marihuanové kaviarne budú môcť naďalej svoj tovar ponúkať prostredníctvom osobného odberu.

Holandský premiér oznamuje lockdown. Prejav začína v čase od 4:40:

Holandsko zaviedlo v marci inteligentný lockdown, v súlade s ktorým sa zatvorili školy, avšak obchody zostali otvorené. Najnovší lockdown je teda v tejto krajine najprísnejším súborom reštrikcií od začiatku pandémie.

​V Holandsku pritom až donedávna platili jedny z najmenej prísnych epidemiologických opatrení v Európe. Krajinu však silne zasiahla druhá a tretia vlna nákazy, uvádza AFP.

Aktuálne v Holandsku pribúda denne takmer 10-tisíc prípadov nákazy koronavírusu, pričom počet súvisiacich úmrtí cez víkend presiahol 10-tisíc. Od začiatku pandémie už v Holansku zaevidovali viac ako 620-tisíc prípadov nákazy.

01 - Modified: 2023-03-25 18:51:47 - Feat.: - Title: Holandská polícia zadržala na letisku v Eindhovene desiatky aktivistov, vyrezali dieru v plote 02 - Modified: 2023-03-22 08:35:28 - Feat.: - Title: Čína schválila na núdzové použitie svoju prvú mRNA vakcínu proti covidu 03 - Modified: 2023-03-21 10:04:22 - Feat.: - Title: Čína kritizuje americký zákon, ktorý má odtajniť informácie o pôvode koronaviru 04 - Modified: 2023-03-15 22:31:37 - Feat.: - Title: V regionálnych voľbách v Holandsku zrejme uspela populistická strana, farmári odmietajú vládne opatrenia 05 - Modified: 2023-03-15 09:00:00 - Feat.: - Title: Prelomový prípad. Odsúdili prvého muža, ktorý si počas sexu odstránil kondóm bez súhlasu ženy
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. apríl 2023 03:53