Srbsko dnes ako prvá krajina na Balkáne a tretia krajina v Európe začalo očkovanie proti covidu-19. Ako prvá si nechala vakcínu podať premiérka Ana Brnabičová, informovala agentúra Reuters.
Rovnako ako v Británii a Švajčiarsku sa aj v Srbsku očkuje vakcínou spoločnosťou Pfizer a BioNTech. "Dnes je určite deň na úsmevy ... Toto je deň, ktorý je začiatkom konca pandémie v Srbsku," uviedla Brnabičová po očkovaní.
Vyhlásila, že sa cíti poctená tým, že dostala vakcínu ako prvá, a mohla tak ukázať, že odborníkom dôveruje. Podľa prieskumu zo začiatku decembra sa nechce nechať proti covidu-19 očkovať polovica Srbov, upozornila agentúra AFP.
Podľa denníka Večernje novosti je Brnabičová prvou šéfkou vlády v Európe, ktorá sa nechala proti covidu-19 očkovať. Prezident Aleksandar Vučić by mal dostať vakcínu iného výrobcu, pravdepodobne od čínskej firmy Sinopharm.
Podľa srbského ministerstva zdravotníctva budú ako prví očkovaní ľudia starší ako 70 rokov v domovoch dôchodcov, v januári bude nasledovať zdravotnícky personál pracujúci na covidových oddeleniach.
Srbsko sa uchádza o členstvo v Európskej únii, zároveň ale udržiava blízke vzťahy s Ruskom a Čínou. Hodlá očkovať aj ruskou vakcínou Sputnik V a očkovacou látkou čínskeho výrobcu Sinopharm.
Brnabičová dnes povedala, že tieto vakcíny dorazia do krajiny čoskoro. Budúci rok by mal Belehrad získať aj vakcíny firiem AstraZeneca a Moderna. V Srbsku, ktoré má približne sedem miliónov obyvateľov, sa od začiatku epidémie nakazilo novým typom koronavírusu viac než 312-tisíc ľudí a 2 833 ich zomrelo.
Ako prvá krajina v Európe začala 8. decembra očkovať svojich obyvateľov proti covidu-19 Británia. Švajčiarsko spustilo očkovaciu kampaň tento týždeň v stredu, v Európskej únii vrátane Slovenska a Česka sa začne očkovať od nedele.
Napríklad v Spojených štátoch už sa očkuje nielen vakcínou Pfizer / BioNTech, ale aj látkou farmaceutickej spoločnosti Moderna. V Únii by mal byť tento liek schválený až 6. januára.