Pod nánosmi popola v meste Pompeje sa archeológom podarilo nájsť veľmi dobre zachovaný pult, ktorý slúžil na predaj a podávanie teplých jedál.
Freskami bohato zdobené termopolium — ekvivalent súčasného stánku s rýchlym občerstvením — objavili v jednej z doteraz málo preskúmaných oblastí tohto starovekého mesta, informovala stanica CBS News.
Termopoliá boli v tých časoch veľmi obľúbené: samotné Pompeje ich mali okolo 80. Unikátnosť tohto objavu spočíva v tom, že "je to prvýkrát, čo sme objavili celé termopolium a že budeme mať toľko materiálu na analýzu", vysvetlil Massimo Osanna, generálny riaditeľ archeologického parku Pompeje.
Neporušené kresby
Fresky namaľované na pulte zostali prakticky neporušené. Zachytávajú napríklad zvieratá pripravené na zabitie alebo konzumáciu — ide napríklad kačky či kohúta.
Vedci predpokladajú, že ide o zvieratá, ktoré boli po kuchynskej úprave v ponuke jedál. Na jednej z fresiek je vyobrazený aj pes na vôdzke.
Pult, zdobený polychrómovanými vzormi a zakonzervovaný sopečným popolom, bol čiastočne vykopaný už vlani. Archeológovia však na mieste nálezu pokračovali vo vykopávkach a odhalili ho celý.
Rôzne ingrediencie
Vedcom sa takto podarilo získať nové informácie o gastronomických zvyklostiach v Pompejach. V kameninových nádobách sa našli úlomky kačacích kostí a zvyšky ošípaných, kôz, rýb a slimákov.
Niektoré z týchto ingrediencií sa varili spolu, takže možno predpokladať, že vznikol pokrm podobný španielskej paelle.
Na dne jednej z nádob sa našli i drvené bôby, ktoré sa používali na úpravu chuti vína. Našli sa tam aj amfory, vodojem i fontána, ale aj ľudské pozostatky, vrátane pozostatkov muža, o ktorom sa predpokladá, že mal asi 50 rokov. Nájdený bol v blízkosti detskej postele.
Pompeje boli pochované pod vriacou lávou a popolom, keď tam v roku 79 nášho letopočtu vybuchla neďalekom sopka Vezuv. Zahynulo pritom 2000 - 15-tisíc ľudí.
Pompeje sú druhým turistami najviac navštevovaným miestom Talianska po Koloseu v Ríme. Minulý rok tam zavítali asi štyri milióny turistov.