Guterres dnes vystúpil ako jeden z prvých rečníkov, ktorých sa do rozpravy prihlásilo viac ako 100. Rokovania sa preto podľa agentúry AFP pravdepodobne pretiahnu do utorka, ak nie až do stredy.
„(Boje) zúria naprieč celou zemou (Ukrajinou), vo vzduchu, na pevnine i na mori. Musí to ihneď prestať. (...) Je to neprijateľné,“ povedal Guterres.
„Teraz hovorí zbrane, ale cesta dialógu je vždy otvorená. Nikdy nie je príliš neskoro na to pustiť sa do vyjednávania (...) a všetky otázky vyriešiť mierovou cestou,“ dodal.
Na mimoriadnej schôdzi prehovoril aj ukrajinský veľvyslanec pri OSN Serhij Kyslycja, ktorý kritizoval kremeľský krok k aktivácii jadrového arzenálu. „Ak sa Putin chce zabiť, nemusí použiť nukleárny arzenál. Môže to urobiť vo svojom bunkri ako ten týpek v štyridsiatym piatom,“ povedal.
Mimoriadnu schôdzu Valného zhromaždenia zvolala v nedeľu Bezpečnostná rada OSN, ktorej sa nepodarilo ku konfliktu prijať rezolúciu pre ruské právo veta. Rokovanie orgánu, v ktorom zasadajú delegácie 193 štátov, bolo podobným spôsobom zvolané len desaťkrát od roku 1950.
Na toto sa právo veta nevzťahuje
Rusko môže ako jeden z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN vetovať akýkoľvek návrh rezolúcie, rozhodnutie usporiadať mimoriadne rokovanie Valného zhromaždenia je však otázka procedurálna, na ktorú sa toto právo stálych členov nevzťahuje.
Zvolanie mimoriadneho konania Valného zhromaždenia umožňuje rezolúciu z roku 1950, podľa ktorej môže rada kvôli nezhodám medzi svojimi stálymi členmi v situácii ohrozenia medzinárodného mieru a bezpečnosti zveriť vec Valnému zhromaždeniu.
Rozhodnutie nie je záväzné
V takom prípade má potom Valné zhromaždenie možnosť odporučiť kolektívne opatrenia, a to vrátane použitia ozbrojených síl. Jeho rozhodnutie nie je záväzné, podľa pozorovateľov má však výraznú diplomatickú váhu.
Návrh uznesenia Valného zhromaždenia ku konfliktu na Ukrajine dali dokopy európske krajiny a podľa jeho predbežného znenia ostro odsudzuje ruskú agresiu.
Samotný text rezolúcie sa však bude zrejme ešte vyvíjať. Podľa AFP niektorí diplomati chcú, aby bolo znenie dokumentu voči Rusku čo najprísnejšie, iní však presadzujú umiernenejšiu verziu, ktorá by získala čo najširšiu podporu.
Proti ruskej invázii vystúpi okrem západných krajín zrejme aj množstvo afrických a juhoamerických štátov.