Demokrati v pondelok predložia v Snemovni reprezentantov návrh na novú ústavnú žalobu na amerického prezidenta Donalda Trumpa s cieľom odvolať ho z funkcie, podľa agentúry Reuters to uviedol na twitteri člen Snemovne reprezentantov Ted Lieu.
Podľa neho má návrh už podporu 180 kongresmanov. Demokrati chcú Trumpa obviniť z "podnecovania k vzbure" kvôli stredajšiemu útoku jeho priaznivcov na Kapitol, ktorý si vyžiadal päť obetí a niekoľko desiatok zranených.
Snahu demokratov prinútiť Trumpa k odstúpeniu len necelé dva týždne pred ukončením mandátu, alebo spustiť ústavný proces jeho odvolanie, kritizoval Biely dom.
Prípadné zosadenie z najvyššieho úradu, o ktoré sa demokrati už raz neúspešne pokúsili, by vzhľadom na súčasný mandát šéfa Bieleho domu pôsobilo len symbolicky, ale mohlo by Trumpovi zabrániť v opätovnej kandidatúre, tvrdia komentátori.
Plány demokratov na ústavnú žalobu na prezidenta (impeachment) Biely dom označil za "politicky motivovaný" krok, ktorý "by poslúžil jedine k ďalšiemu rozdeleniu našej veľkej krajiny", uviedol portál BBC News.
Podľa niektorých komentárov by bol impeachment len symbolickým podujatím, aby si Trump uvedomil svoju zodpovednosť za vpád do Kongresu.
Prezident len krátko predtým na zhromaždení neďaleko Bieleho domu opakoval svoje nepodložené tvrdenia o údajných podvodoch pri novembrových prezidentských voľbách, v ktorých prehral, obvinil demokratov zo snahy hlasovanie zmanipulovať a svojich priaznivcov vyzval k pochodu ku kongresovej budove.
Podľa interných informácií by Senát mohol prevziať zo Snemovne žalobu najskôr 19. januára, teda deň pred odchodom Trumpa z funkcie, a až potom by mohol nasledovať proces.
Experti sú rozdelení v názore, či by sa po prezidentovom odchode z úradu mohlo v impeachmente pokračovať, pripomenula BBC. Dodala, že v prípade odsúdenia v Senáte by Trump prišiel o výhody zaručené bývalým prezidentom a senátori by mu tiež mohli natrvalo zakázať všetky verejné funkcie.
Trumpov zvolený nástupca Joe Biden uviedol, že rozhodnutie o impeachmente je úplne vecou Kongresu, ale sám si myslí, že terajší prezident "už dlho" nie je schopný plniť svoju funkciu.
Snemovňa reprezentantov kontrolovaná demokratmi už predvlani v decembri obžalovala Trumpa zo zneužitia právomocí a obštrukcií voči Kongresu, ale Senát ovládaný republikánmi prezidenta vlani vo februári oboch obvinení zbavil.
"Ešte žiadny z prezidentov USA nebol obžalovaný dvakrát," pripomenula BBC a dodala, že vzhľadom k podpore Trumpa medzi republikánskymi senátormi sa nezdá, že by impeachment mohol uspieť. Iba republikánska senátorka z Aljašky Lisa Murkowski zatiaľ vyhlásila, že Trump by mal odísť, pretože už narobil dosť škody.
Trump bol tretím americkým prezidentom, ktorý čelil ústavnej žalobe. Jeho predchodcov taktiež očistil Senát - Billa Clintona v roku 1999 a Andrewa Johnsona v roku 1868. Prezident Richard Nixon odstúpil ešte pred vznesením žaloby.