StoryEditor

Skepsa nad nerozlučným duom

28.02.2008, 23:00
Autor:
reutersreuters

Pár snov. Aj takto niektorí kremeľskí pozorovatelia opísali duo odchádzajúceho prezidenta Vladimíra Putina a jeho nástupcu Dmitrija Medvedeva. Odchádzajúci Putin smeruje do kresla premiéra a jeho zverenec Medvedev preberá vodcovstvo krajiny. Ale pozorovatelia hovoria, že možné zlyhanie v pracovnom vzťahu medzi týmito dvoma mužmi by mohlo zničiť stabilitu, ktorú má tento zväzok zabezpečiť. "Existencia dvoch pánov a dvoch tímov nie je silnou konštrukciou," komentoval vládne duo opozičný aktivista a politický analytik Vladimir Pribylovskij. "Prostredie okolo dvoch pánov už teraz proti sebe bojuje. To bezpochyby bude pokračovať po zvolení," dodal analytik.

Medvedev pracuje ako hodinky
Nateraz Putinov nasledovník pracuje ako hodinky, tvrdia experti. Keďže má za sebou podporu jeho populárneho mentora, o víťazstve 42-ročného Medvedeva už nik nepochybuje. Putin, ktorý odstúpi v máji, je pripravený ponechať si vplyv na pákach moci tým, že sa stane premiérom v Medvedevovej vláde. Neistota pramení z toho, či nezvyčajné usporiadanie bude efektívne -- Putin je Medvedevov mentor, ale ako premiér bude zastávať nižšiu pozíciu, za ktorú sa bude zodpovedať mladšiemu mužovi. Mužovi, ktorý bol roky v tieni svojho šéfa. Kombinácia dvoch mužov je nezvyčajná vzhľadom na ruské tradície silných vodcov a tí nevítajú rivalov, ktorí útočia na ich moc. Medvedev si tieto obavy neberie príliš k srdcu. "Nebojte sa, zväzok prezident -- premiér bude preukáže svoju efektivitu," povedal Medvedev médiám.

Riziká deľby moci
Aj ďalší ľudia sa pozerajú na spojenectvo skepticky. "Z delenia moci vyplývajú niektoré vážne riziká," myslí si najvyšší stratég banky Uralsid Chris Weafer. "Rozdielom, čo sa týka riešenia problémov a vedenia reforiem a rozpočtu, sa v podstate nedá vyhnúť," myslí si Weafer. Ruská história má mnoho prípadov spoločného panovania, ktoré sa skončilo katastroficky. Neľahké spolunažívanie posledného sovietskeho lídra Michaila Gorbačova a prvého ruského prezidenta Borisa Jeľcina vyústilo v kolaps Sovietskeho zväzu. Keď sa neskôr Jeľcin pohádal so svojím viceprezidentom Alexandrom Rutským, hádka skončila príkazom Jeľcina poslať na ruský parlament tanky.
Napriek tomu existujú dôkazy aj veľmi dobrej spolupráce. Tak to vidí známy a uznávaný ruský historik Roy Medvedev. Podľa neho sa efektívna spolupráca prejavila počas vládnutia cára Nikolaja II s jeho mocným premiérom Piotrom Stolypinom, ktorý až do svojho atentátu v roku 1911 dokázal presadiť dôležité reformy. "Z týchto príkladov si môžete urobiť záver, že v Rusku je takýto systém možný," tvrdí Medvedev.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. november 2024 13:28