V krajinách Európskej únie sa bude môcť čoskoro očkovať aj vakcínou od AstraZeneca. Jej používanie dnes schválila Európska lieková agentúra a večer aj Európska komisia.
"Zabezpečenie vakcín pre Európanov je najvyššou prioritou. S teraz schválenou vakcínou AstraZeneca bude v Európe k dispozícii ďalších 400 miliónov dávok," uviedla šéfka Európskej komisie Ursule von der Leyenová vo vyhlásení..
Ide tak o tretiu vakcínu, ktorou sa bude môcť očkovať v krajinách Únie. Doteraz sa mohli používať látky od Pfizer BioNtech a Moderny.
Po schválení liekovou agentúrou, bude mať finálne slovo ešte Európska komisia. Tá však pri predchádzajúcich vakcínach postupovala veľmi rýchlo a stanovisko vydala do pár hodín.
EÚ sa však v súčasnosti s firmou dohaduje, aké množstvo dávok poskytne členským krajinám v prvom štvrťroku. Kým únia trvá na pôvodne dohodnutých 80 miliónoch dávok, AstraZeneca chce s odkazom na výrobné ťažkosti poskytnúť necelú polovicu.
Pre údaj o účinnosti vakcíny sa však použili výsledky len z klinických skúšok zo Spojeného kráľovstva a Brazílie, keďže vo zvyšných dvoch prípadoch sa vyskytlo menej ako šesť prípadov nákazy koronavírusom.
Tento počet prípadov nie je dostatočný na určenie účinnosti. Tá bola stanovená len z tých účastníkov, ktorí dostali dve rovnaké dávky vakcíny s odstupom štyroch až 12 týždňov. Klinické skúšky ukázali, že vakcína znížila počet symptomatických prípadov ochorenia COVID-19 o 59,5 percenta u ľudí ktorí dostali vakcínu (64 prípadov z 5258 účastníkov) oproti kontrolnej skupine (154 prípadov z 5210 účastníkov).
Väčšina účastníkov klinických skúšok bola vo veku 18 - 55 rokov. V súčasnosti nie je k dispozícii dostatok údajov na stanovenie účinnosti vakcíny u ľudí nad 55 rokov, avšak na základe imunitnej odpovede a skúsenosti s inými vakcínami sa očakáva, že vakcína bude poskytovať ochranu aj u tejto skupiny. Momentálne prebiehajú klinické skúšky s vyšším podielom starších účastníkov, ktoré poskytnú viac informácií o účinnosti vakcíny v tejto vekovej skupine.
Najčastejšie vedľajšie účinky vakcíny od AstraZeneca boli zvyčajne mierne alebo stredne závažné a po niekoľkých dňoch od očkovania pominuli.
Najbežnejšími vedľajšími účinkami sú bolesť a citlivosť v mieste vpichu, bolesť hlavy, únava, bolesť svalov, zimnica, horúčka, bolesti kĺbov a nevoľnosť.
Bezpečnosť a účinnosť vakcíny, ktorá je určená pre celú EÚ, sa bude aj naďalej monitorovať prostredníctvom systému farmakovigilancie EÚ a ďalších štúdií uskutočňovaných spoločnosťou a európskymi orgánmi.
Európska komisia v mene členských štátov EÚ objednala od spoločnosti AstraZeneca 300 miliónov dávok vakcín.